Yetişkinlerde ait olma ihtiyacı, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluating the relation between need of belonginess, psychogical resilience and satisfaction of life in adults
- Tez No: 502986
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde ait olma ihtiyacı, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bunun yanı sıra bazı sosyodemografik değişkenlerin ait olma ihtiyacı, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumuna etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Fatih ilçesinde yaşayan rastlantısal olarak seçilmiş 25-50 yaşları arasında 128' i kadın 172' si erkek toplam 300 bireyden oluşmaktadır. Veri toplama amacıyla Sosyodemografik Form, Ait Olma İhtiyacı Ölçeği, Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada tarama modeli uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan değerlendirme ve analizler sonucuna göre; bireylerin ait olma ihtiyacı arttıkça psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu düzeyleri düşmektedir. Psikolojik dayanıklılık düzeyi ile yaşam doyumu arasında pozitif bir ilişki olduğu da bir diğer sonuçtur. Bunun yanında düşük aidiyet ihtiyacı yüksek düzeyde psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumuna işaret etmektedir. Ait olma ihtiyacının yaşam doyumu üzerindeki etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolü bulunmamıştır. Bireylerin yaş, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, arkadaşlık ilişkileri, çocuk sayısı, eşin çalışıp çalışmaması, evde yaşayan kişi sayısı ve yaşanılan yerleşim yeri türü gibi demografik değişkenlere göre ait olma ihtiyacı, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship among the need to belong, psychological resilience and life satisfaction in adults. In addition to this, the effect of some sociodemographic variables on the need to belong, psychological resilience and life satisfaction is examined. The sample of the research consists of 300 people chosen randomly between 25-50 ages in which there are 128 females and 172 males who are located in Fatih province of Istanbul. For data collection, sociodemographic form, the need to belong scale , short psychological resilience scale and life satisfaction scale were used. The survey model was applied in the research. The obtained data were analyzed by using the SPSS 21.0 program. According to the evaluation and analysis results, the level of psychological resilience and life satisfaction decreases as the need to belong of individuals increases. Another result is that there is a positive relationship between psychological resilience level and life satisfaction. Besides low need to belong indicates a high level of psychological resilience and life satisfaction. The role of the need belong was not found in the intermediary role of psychological resilience in the effect of life satisfaction. Demographic variables such as age, level of income, education level, friendship relations ,number of children, spouse job, number of people living at home and settlement type were found to be not significant differences in the level of the need to belong , psychological resilience and life satisfaction.