Şelale modeli ve çevik yöntemlerin yazılım proje yönetimi bakış açısıyla incelenmesi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of waterfall model and agile methodologies with the perspective of software project management
  1. Tez No: 502994
  2. Yazar: ALİ KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde yazılım, günlük eğlencemizden en karmaşık iş süreçlerine kadar hayatımızın her alanında yerini almış ve etkileri hissedilen bir olgudur. Şirketler, iş süreçlerinin yönetimi için etkin yazılım sistemlerine ihtiyaç duyarlar ve bu sistemleri bilgi sistem departmanları vasıtasıyla üretir ya da yazılım şirketlerinden tedarik ederler. Her iki durumda da yazılımın üretilmesi bir dizi mühendislik ve proje yönetim sürecini gerektirir. Bu süreçlerin metodoloji seçiminde, üretilecek yazılımın büyüklüğü, karmaşıklığı ve kullanım maksadı gibi karakteristik özellikleri, yazılımı üretecek organizasyon ve proje ekibinin yapısı ve kullanılabilecek kaynaklar önem arz eder. Bu çalışmada, yazılım proje başarısına etki ettiği değerlendirilen faktörler temel alınarak bir inceleme ve karşılaştırma ortaya konulmuş; yazılım proje yönetimi metodolojisi seçimi konusunda önerilerde bulunulmuştur. Bu karşılaştırmalarda, 12 durumda çevik yöntemlerin; 9 durumda şelale modelinin avantajlı olduğu değerlendirilmiştir. Elde edilen sonucun, deneysel tecrübe ile karşılaştırılması maksadıyla yazılım sektöründen 97 çalışanın katılımıyla bir anket uygulanmıştır. Anket sonucunda, 1 kriterde şelale modeli tercih edilirken, 48 kriterde çevik yöntemler tercih edilmiştir. Elde edilen cevapların ağırlıkları kullanılarak metodolojiler açısından genel bir karşılama oranı hesaplanmıştır. Metodoloji seçimini etkilediği değerlendirilen kriterlerin karşılama oranları çevik yöntemler için %67,4; şelale modeli için % 51,91 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our time, software is a fact, the influence of which is strongly felt and has attained its place in our lives from daily entertainment to the most complex business processes. Corporations need efficient software systems in order to manage their business processes and they either produce these systems through the agency of their information systems departments or procure from software companies. In both situations, the production of software requires a series of engineering and project management processes. In selection of methodology for these processes, the characteristics of software such as size, complexity and purpose of use, the structure of the project team and organization which are to produce the software and available sources are important. In this study, an analysis and a comparison of waterfall model and agile methodologies based on factors which are evaluated to affect the success of software projects are presented and propsals about selecting a methodology for software project management are submitted. In these comparisons, waterfall model is found to be advantageous in 9 situation and agile methodologies in 12 situations. In order to compare the reults obtained. a survey is organized with the participation of 97 employees in software industry. In survey results, waterfall model is favoured in 1 criteria while agile methodologies in the rest 48. A general coverage ratio is calculated using the weights of the criteria. The coverage ratios of criteria which are evaluated to affect the success of software projects are % 51,91 for waterfall model and %67,4 for agile methodologies.