Mobil bulut ortamlarında yük dağıtımı için bağlam-duyarlı bir karar verme sistemi
Context-aware decision making system for mobile cloud offloading
  1. Tez No: 502995
  2. Yazar: MUSTAFA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Son yıllarda mobil cihaz kullanımının hızla yaygınlaşmasıyla birlikte bazı problemler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunlardan en önemlileri, mobil cihazların pil ömrünün kısa olması ve bu cihazların bazı durumlarda işlem gücü ve veri depolama kapasitesi bakımından yetersiz kalabilmesidir. Bu sorunları çözmek için, uygun koşullar oluştuğunda, mobil aygıtların çalışacağı karmaşık işler bulut ortamına aktarılabilmektedir. Ancak bir işin hangi şartlar altında bulut ortamına aktarılacağına karar verilmesi çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, mobil bulut ortamlarına iş aktarımı için bağlam duyarlı bir karar verme sistemi geliştirilmiştir. Ek bir donanıma gerek kalmadan PowerTutor uygulaması özelleştirilip geliştirilen uygulamaya entegre edilerek mobil cihazlar üzerinde anlık güç ölçümü yapılmıştır. Geliştirilen sistem, mobil cihaz kullanıcıları ile bir ay boyunca gerçek ortamda uygulanmıştır. Deneysel sonuçlar, gelişmiş karar destek sistemi kullanıldığında, işlerin daha kısa sürede tamamlandığını ve daha düşük enerjiye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, some problems have been emerged with the widespread use of mobile devices. The most important problems are that the battery life of mobile devices is short and these devices may be inadequate in terms of processing power and data storage capacity in some cases. To solve these problems, complicated jobs that mobile devices will operate can be transferred to the cloud environment when appropriate conditions are occurred. However, it is very important to decide in what conditions a job to be transferred to the cloud environment. In this thesis, a context-sensitive decision support system has been developed to decide for transferring work to mobile cloud environments. PowerTutor application has been customized and integrated into the developed application for instant power measurement on mobile devices without the need for additional equipment. Developed decision support system has been tested by mobile users for one month on the real environment. The experimental results show that, jobs are completed in a shorter time and require lower energy when developed decision support system used.