Synthesis of cycloheptadiene annelated dihydrofurane derivatives and design of pyrrolo-pyrrolo-pyrazines and α-alkylidyn-γ-butyrolactones via alkyne cyclization
Sikloheptadiene kondenze dihidrofuran türevlerinin sentezi ve pirolo-pirolo-pirazinlerin ve α-alkilidin-γ-butirolaktonların alkin siklizasyonu ile tasarımı
- Tez No: 503081
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Oksidatif radikal halkalaşma reaksiyonu ve doymamış bisiklik endoperoksitlerin etkileyici yerseçimli reaksiyonları ve tartışmalı mekanizmaları nedeniyle ilgi çekici bir alandır. Tezin birinci kısmında, 1,3-dikarbonil bileşiklerini sikloheptatrien ile Ce(NH4)2(NO3)6 varlığında reaksiyona sokarak dihydrocyclohepta[b]furan türevleri elde edildi. Sonrasında, oluşan 1,3-sikloheptadien birimini singlet oksijen ile reaksiyona sokup ilgili bisiklik endoperoksitler oluşturuldu. Asetil grubu içeren bisiklik endoperoksit CoTPP, AuCl3 ve NEt3 ile reaksiyona sokuldu. Dihydrocyclohepta[b]furan türevlerini SeO2 ile biyolojik olarak ilginç moleküller olan troponlara yükseltgendi. Tezin ikinci kısmında, pirol-pirol-pirazin türevlerinin sentezinde yeni bir sentetik metod geliştirdik. Başlangıçta, pirol ile 2-pirolidinon 2,2'-(1'-pirolinil) pirol bileşiğini olusturmak için reaksiyona sokuldu. Sonrasında, 2,2'-(1'-pirolinill) pirol ile bromo proponil bileşikleri propargilenmiş bileşikleri elde etmek için reaksiyona sokuldu. Propargillenmiş bileşik Sonogashira çapraz eşleşme reaksiyonu ile türevlendirildi. Propargilenmiş bileşikler ve bunların türevlerinin Pd/C ile reaksiyonu olan Pd/C destekli halkalaşma reaksiyonu ile pirol-pirol-pirazin türevlerini elde edildi. Tezin son kısmında, bisiklik endoperoksitlerin altın tuzları ile reaksiyonlarını ilk olarak biz araştık. İlk olarak, bisiklik endoperoksit, 2,3-diokzabisiklo[2.2.2]okt-5-en bileşiğini siklohekza-1,3-dien singlet oksijen ile reaksiyona sokarak sentezledik. Doymamış bisiklik endoperoksitlerin Au(L)/AgOTf varlığında alkinlerle reaksiyonu α-alkilidin-γ-buturolakton türevlerinin oluşumuna neden oldu.
Özet (Çeviri)
Owing to fascinating regiochemistry and controversial reaction mechanism, the oxidative free radical cyclization reaction of unsaturated bicyclic endoperoxides is an interesting area. In the first part of the thesis, we reacted various 1,3-dicarbonyl compounds with cycloheptatriene in the presence of Ce(NH4)2(NO3)6 to obtain dihydrocyclohepta[b]furan derivatives. Then, the formed 1,3-cycloheptadiene unit of dihydrocyclohepta[b]furan derivatives was reacted with singlet oxygen to give the corresponding bicyclic endoperoxides. Bicyclic endoperoxides which include acetyl group were reacted with CoTPP, AuCl3 and NEt3. Dihydrocyclohepta[b]furan derivatives were oxidized with SeO2 to tropone derivatives, biologically interesting molecule. In the second part of the thesis, a new synthetic method for the synthesis of pyrrolo- pyrrolo-pyrazine derivatives was developed. Firstly, pyrrole was reacted with 2-pyrrolidinone to generate 2,2'-(1'-pyrrolinyl)pyrrole, which was reacted with propargyl bromide derivatives to afford propargylated compounds which were further derivatized via Sonogashira cross coupling reaction. Pd/C-supported cyclization reactionof propargylated compounds and their derivative with Pd/C, afforded pyrrolo-pyrrolo-pyrazine derivatives. In the last part of the thesis, we examined the reaction of bicyclic endoperoxides with gold salt for the first time. Firstly, we synthesized bicyclic endoperoxide, 2,3-dioxabicyclo[2.2.2]oct-5-ene by the reaction of cyclohexa-1,3-diene with singlet oxygen. Reaction of unsaturated bicyclic endoperoxide with alkynes in the presence of Au(L)/AgOTf resulted in the formation of α-alkylidine-γ-butyrolacton derivatives.