Terörizmin ekonomi üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
The effects of terrorism on economic: The case of Turkey
  1. Tez No: 503137
  2. Yazar: MUSTAFA DİNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Terörizm insanlık tarihi boyunca süregelmiş kanayan bir yaradır. Terörizmin tarihi bu kadar eskiye uzanmasına rağmen, maaleseftir ki terörizmle ilgili çalışmalar II. Dünya Savaşından sonraki dönemlerde yapılmıştır. Gerek dünya genelinde gerekse Türkiye özelinde en önemli gündem maddelerinden birini oluşturan terörizmin etkileri, henüz araştırmaların devam ettiği bir çalışma alanıdır. Çalışmanın amacı, terörizm sürecinin ekonomi üzerinde yarattığı etkileri teorik olarak incelemektir. Çalışma Türkiye özelinde terörizmin ekonomik büyüme ile ilişkisini ortaya koymaktadır. Çalışmada, terör ve terörizm tanımlarından yola çıkarak terörizmin tarihsel boyutu hakkında bilgi verilmiş ve kuramsal bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın ampirik bölümünde Türkiye'deki terörizm ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki 1970-2014 dönemi için nedensellik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde; terörizm ile ekonomik büyüme arasında ekonomik büyümeden terörizme doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum ise, ekonomik büyüme gerçekleştiğinde terör eylemlerinin fırsat maliyetleri artacağından daha az şiddet olayı ile karşı karşıya kalınacağı sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a bleeding wound that has been ongoing throughout human history. Despite the fact that the history of terrorism has so far lengthened, unfortunately the studies on terrorism II. It was made in the post-World War era. The terrorism effects, which constitute one of the most important agenda items both in the world and in Turkey in particular, are still a field of research that continues to be investigated. The aim of the study is to examine theoretically the effects of the terrorist process on the economy. The study reveals in particular Turkey's relation to terrorism's economic growth. In the study, the historical dimension of terrorism has been given out from the definitions of terrorism and terrorism, and a theoretical literature search has been done. In the empirical part of the study, the relationship between terrorism and economic growth in Turkey was analyzed by means of causality analysis for the period of 1970-2014. As a result of this work, it is concluded that there is a one-way causality relation between terrorism and economic growth towards economic growth without terrorism. This, in turn, would result in less violence as the opportunity costs of terrorist actions increase when economic growth takes place.