Chanel ve YSL markaları üzerinden kadınların ötekileştirilmesine moda ile başkaldırış
Uprising by fashion to marginalization of women through Chanel and YSL brands
- Tez No: 503166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Clothing Industry, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasının seçilme nedeni Dünya'da ve Türkiye'de zaman içinde kitle iletişim araçları da dahil olmak üzere çeşitli etkenlerle toplumda kadınların yerinin nasıl değiştini ve bir iletişim biçimi olarak modanın bu konuyla ne kadar iç içe olduğunu incelemektir. Aynı zamanda çalışmanın amacı geçmişteki bilgileri irdeleyerek günümüze kadar olan süreçte atılan adımlarda nelerin eksik olduğunu tespit etmek ve giyinmenin toplumsal cinsiyet ve ayrımcılık kavramıyla ne kadar bağlantılı olduğunu göstermektir. Kadının toplumdaki yeri problemi, cinsiyet ayrımına bağlı olarak ortaya çıkan kadınların ezilmesi ve ikincilleştirilmesi sorunudur. Moda ise“giyinme olgusu”anlamında dördüncü bedensel fonksiyonumuz olarak tanımlanır. Giyinmek; nefes alma, beslenme ve uyumanın ardından insan bedeninin gereksinimi olan en temel eylemlerden biridir. Bu yüzden de bu iki olgunun yani ötekileştirme ve modanın aynı konu içinde yer alması hiç te tesadüfi değildir. Başvurulan kaynaklardan elde edilen araştırma bulguları sonucunda kadınların belli dönemlerde attığı somut adımların çoğunun toplum tarafından iyi karşılanmaması ve devlet seviyesinde desteklenmemesi sebebiyle pek te etkili olamadığı kanısına varıldı. Bir taraftan da modanın bir iletişim aracı olarak kendini ifade etme biçimi olduğu sonucuna varıldı. Bu araştırmada içerik analizi yöntemi, birincil ve ikincil veri kaynaklar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason for choosing this thesis topic is to examine how the place of women in society has changed in the World and in Turkey with various factors including the mass media and how much fashion is interwoven with this topic as a form of communication. At the same time, the aim of studying is to identify what is missing in the steps which were taken till today by scrutinizing old informations and to make more effective steps also to show how clothing is related to the concept of gender and discrimination. The problem of woman`s place in society is the problem of oppression and subordination of women according to gender discrimination. Fashion as a case of“dressing up”is defined as the fourth bodily function. Dressing up is one of the most basic needs of action in the human body after breathing, eating and sleeping. This is why these two cases are in the same subject. According to the result due to the sources: "the most of concrete steps made by women in the certain periods of time were not successful because they were not met good in society and not supported by the State level. On the other hand, it was concluded that fashion is the way of expressing itself as a means of communication. In this study was used the content analysis method and the primary and secondary data sources.