Farklı mezenkimal kök hücre hatlarının inflamatuvar hasarlanma sonrası rejenerasyon kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of regeneration capacity of different mesenchymal stem cell lines after inflammatory damage
- Tez No: 503168
- Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ekstrasellüler matriks immün inflamasyon aracılı oluşan patogenezi tam olarak anlaşılmış ancak rejenerasyon etkisi birçok dokuda örneklenmemiş durumdur. İnflamasyon sebebiyle ekstraselüler matriks proteazlarına maruz kalan dokularda immün hasarlanma oluşur ve hücresel aracılı sıvılarda artış gözlenir. Bu durumda bu hasarlanma sonucu dokularda şişlik kızarıklık ve ısı artışı oluşur ki bu da ağrı ve haraket kısıtlılığına sebep olur. Bundan dolayı bu tip patogenezlerde kök hücrelerin moleküler değişimi ve bu hasarlanmanın hücresel rejenerasyonu literatürde aktüel olarak tartışılmaktadır. Kök hücrelerin hasarlı dokudan göç sebebiyle hasarın yaşandığı ekstrasellüler matrixe göç etmesi ve bunun sonucu bazı doku onarım mekanizmalarının aksamaya uğraması dokudaki yıkımı hızlandırmaktadır. Kök hücrelerin rejenerasyon yapabilmek için mikro çevre nişlerine ihtiyacı vardır. Rejenerasyon mekanizmaları üzerine yapılmış birçok araştırmada kök hücrelerde işleyen yolaklar iyi anlaşılmıştır. Tezimde bu yolaklar üzerinde görev alan JUNB, MEPE, MMP13, MMP2 proteinlerine yoğunlaştım. Bu genlerin kodladığı proteinler kök hücrelerin yeniden modellenmesi, asimetrik bölünmesi, doku onarımı gibi önemli işlevlerde görev alırlar. Tezimde dokuda gerçekleşen inflamasyonun doku rejenerasyon mekanizmalarına olan etkisi kök hücre migrasyonunda işlev kaybettiği savunuldu. Dokuyu rejenere etme kabiliyetlerinin kaybetmelerinin sebebi olarak mikro çevre nişlerinin bozulması ve tutunma yetilerinin azalması olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The pathogenesis caused by the extracellular matrix immunoinflammation is fully understood, but the regeneration effect is not sampled in many tissues. Immunological damage occurs in tissues exposed to extracellular matrix proteases due to inflammation and increases in cellular mediators. In this case, the swelling redness and temperature increase occur in these damaged tissues, which causes pain and movement restriction. Hence, molecular alteration of stem cells in such pathogenesis and cellular regeneration of these damages are currently discussed in the literature. Migration of the stem cells to the extracellular matrix where the damage is experienced due to migration from the damaged tissue, which results in the acceleration of the destruction of the tissue due to the occlusion of some tissue repair mechanisms. Stem cells require microenvironmental niches to regenerate. In many studies on regeneration mechanisms, the pathways that work in stem cells are well understood. I concentrated on the JUNB, MEPE, MMP13, MMP2 proteins involved in these pathways. The proteins encoded by these genes function in important functions such as stem cell remodeling, asymmetric cleavage, tissue repair. It has been argued that the effect of tissue inflammation on tissues in tissue has lost its role in stem cell migration. The loss of their ability to regenerate the tissue was thought to be due to the degradation of microenvironmental niches and the decrease in their ability to hold