Uyku hastalıklarında gelişebilecek otonomik değişikliklerinkalp hızı değişkenliği ile tespiti
Detection of autonomic changes with heart rate variability in sleep disorders
  1. Tez No: 503203
  2. Yazar: SABINA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİME İRSEL TEZER FİLİK, DR. NURHAN ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Uyku bozukluklarının kardiyovasküler ve serebrovasküler morbidite-mortalite ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bozulmuş otonomik sistemin, bunda rol oynayabileceği tartışılmaktadır. Çalışmamızda, nöroloji uyku polikliniklerinde sıkça karşılaşılan uyku bozukluklarından, narkolepsi ve REM davranış bozukluğu (RDB) olanlarda, otonomik fonksiyonun bir göstergesi olan kalp hızı değişikenliğinin (KHD) değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması planlanmıştır. HÜTF Nöroloji Anabilim Dalı Polisomnografi (PSG) laboratuarında yatırılarak izlenmiş hastalardan uluslararası uyku bozuklukları sınıflamasına (ICSD 3) göre narkolepsi tanısı alan 26 ve RDB kriterlerine uyan 10 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların PSG bulguları, PSG kayıtlarındaki EKG verileri incelendi. Zaman ( SDNN, RMSSD, SDSD, PNN50, NN50) ve frekans (HF, LF, LF/HF, VLF) bağımlı otomatik analiz yöntemiyle tüm hastaların KHD'i; farklı uyku evrelerinde, çoklu uyku latans testi (ÇULT) sırasında hesaplandı. Narkolepsi hastalarında NREM Evre 2'de LF ve LF/HF değeri artmıştı (p=0.025;p=0.008). Katapleksisi olan narkoleptik hastalarda REM'de RMSSD değerinin, katapleksisi olmayanlara göreazalması dikkat çekici idi (p=0,041) . Uyku başlangıcında erken REM'e giren (SOREM(+)) ve girmeyen (SOREM(-)) narkoleptikler karşılaştırıldığında, SDNN değeri SOREM(-) kayıtlarda anlamlı olarak düşük bulundu (p=0018). RDB hastalarındaise kontrollere göre, SDNN değerinin REM'de azaldığı saptandı (p=0,004). Sonuç olarak, özellikle katapleksisi olan narkoleptiklerde REM'de KHD'nin azaldığı görülmüştür. Ayrıca narkoleptik hastalarda gündüz uykusundaşekerlemesinde erken REM'e giriliyorsa, KHD'de anormalliklerinin REM'e girmeyenlere göre daha az belirgin olduğu saptanmıştır. RDB olan hastalarda ise literatürde bu konu ile yapılmış nadir çalışmaları destekleyecek şekilde REM'de KHD'nin azaldığı gösterilmiştir. Uykuda kardiyak otonomik disfonksiyonu bulunan narkolepsi ve RDB hastalarında, morbidite ve mortalite riskini gösterebilecek KHD bulgularımız, ileride yapılacak uzun takipli prospektif çalışmalarla desteklendiğinde, koruyucu hekimlik için önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that sleep disorders are associated with cardiovascular and cerebrovascular morbidity and mortality. The role of the autonomic system dysfunctions in this is discussed. The aim of our study was to evaluate heart rate variability (HRV), which is a marker of autonomic function, in sleep disorders frequently encountered sleep disorders, such as narcolepsy and REM Behavioural Disorders (RBD) in neurology sleep outpatient clinics and to compare, that with healthy controls. 26 patients who were diagnosed with narcolepsy according to ICSD 3 and 10 patients who matched the RBD criteria were included in this study from the patients who were admitted to Hacettepe University Neurology Department Polisomnography (PSG) laboratory. PSG findings of patients and ECG data of PSG recordings were examined. HRV analysis of all patients by means of time and frequency dependent automatic analysis; in different sleep stages and multiple sleep latency tests (MSLT) were calculated. LF and LF / HF values increased in NREM Stage 2 in narcolepsy patients(p=0.025; p=0.008). The lower RMSSD value during REM sleep stage in narcoleptic patients with cataplexy than without cataplexy was remarkable (p=0.041). In SOREM (-) the SDNN score was significantly lower (p=0.018) in comparison with SOREM (+). SDNN values in REM was found to be decreased in RBD patients compared to control group (p=0.004) . As a result, it has been observed that HRV was decreased in REM, especially in narcoleptic patients with cataplexy. As supporting findings of previous few studies in the literature, it has been shown that HRV is decreased during REM in RBD patients. Also the abnormalities in HRV were less pronounced in narcoleptic patients having sleep onset REM during their raps than who did not have. These our HRV findings which can show the possible risks of morbidity and mortality in narcolepsy and RBD patients who have cardiac autonomic dysfunction during sleep, would be important in preventive medicine if these will be supported by further long-term prospective studies.