Amasra kasabasında sosyo-kültürel ve ekonomik değişim
Socio-cultural and economic change in Amasra town
- Tez No: 503204
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BELKIS KÜMBETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışma ile Amasra kasabasında kömür madeni ocaklarının üretime açılması ve neticesinde Amasra kasabasının aldığı göç ve sonrasındaki yaşanan sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlerin günümüze uzanan boyutlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya temel olan araştırma, niteliksel yöntem ve teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ekonomik ve kültürel değişimi belirlemede, gözlem tekniklerinin yanı sıra, Amasra'da yaşayan bireylerle derinlemesine görüşmeler yapılmış, elde edilen veriler bilimsel yöntemlerin öngördüğü kurallar doğrultusunda irdelenmiştir. Araştırmanın kuramsal bölümünde konu ile ilgili olan kavramlardan kasaba, göç, modernleşme, kültürel değişim ile ilgili alan yazın taraması yapılmış, ikincil kaynakların verileri değerlendirilmiştir. Bu araştırma sırasında elde edilen bulgular ışığında araştırmanın verileri analiz edilmiş ve Amasra'nın yaşadığı sosyal, kültürel ve ekonomik değişimin ayrıntılı bir profili sunulmuştur. Amasra'nın günümüzde yaşadığı değişimin çeşitli ekonomik sektörler bazında ayrıntılı bir incelenmesine dayanarak sözü edilmesi gereken boyutlar şunlardır; Madencilik sektörünün önceki yapısal özellikleri değişim göstermiştir. Devlet tarafından işletilen kömür ocakları daralmaya gitmiş, bu alanda özel sektör çalışmalarını sürdürmektedir. Günümüzde Amasra'da termik santral kurulması ile ilgili çalışmalar önemli bir gelişim olarak görülmektedir. Turizm sektörü Amasra halkı için önemli bir geçim kaynağıdır. Balıkçılık ve hediyelik eşya sektörü turizm sektörü ile bağlantılı olarak Amasra halkının geçim örüntüleridir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the day to day dimensions of the social, cultural and economic changes in the town of Amasra after the establishment of coal mines and the rise in emigration to the town of Amasra. The research underlying this work was carried out using qualitative methods and techniques. In addition to observational techniques, in-depth interviews with individuals living in Amasra were conducted in determining economic and cultural change, and the data obtained was examined in accordance with the rules of scientific methods. In the theoretical part of the research, the literature about the town, migration, modernization, cultural change, and the secondary sources were examined. The findings of the research in this study were analyzed and a detailed profile of the social, cultural and economic change that took place in Amasra was presented. The dimensions that Amasra needs to address on the basis of a detailed examination of the present-day change in various economic sectors are as follows; The previous structural features of the mining industry have changed. State-run coal mines have narrowed down, and this area continues to work in the private sector. Today, studies on the establishment of thermal power plants in Amasra are seen as an important development.The tourism sector is an important source of livelihood for the people of Amasra. The fishing and souvenir sector is the livelihood of the Amasra people in connection with the tourism sector.