Öksürüklü hastalık nedeniyle hastaneye başvuran erişkin hastalarda boğmaca prevalansının saptanması
Determination of pertussis prevalence among adult patients admitted to hospital for acute cough
  1. Tez No: 503219
  2. Yazar: AHMET İLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DURUSU TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Boğmaca, çocuklardaki yüksek aşılama oranlarına rağmen varlığını sürdürmeye devam eden ve kolaylıkla gözden kaçabilen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bordetella pertussis enfeksiyonu tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte, son yıllarda özellikle erişkinlerde artan görülme sıklığı nedeniyle önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bordetella pertussis'in tespitinde oldukça duyarlı ve özgün bir test olan polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), olası vakaların tespitinde kullanılan boğmaca laboratuvar testlerinin başında gelmektedir. Biz de hastanemize başvuran akut öksürüklü hastalığı olan erişkin hastalarda boğmaca prevalansının tespit edilmesi ve hastanede saptanmış olan vakalarda boğmacanın klinik özelliklerinin, seyrinin ve sonuçlarının saptanması amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirdik. Çalışmamıza 1 Mart-20 Ekim 2017 tarihleri arasında bir hafta ile bir ay arasında öksürüklü hastalığı olan 77 hasta alındı. İki hastada Bordetella pertussis PCR pozitifliği tespit edildi. Kohortumuzda boğmaca prevalansını %2,6 olarak bulduk. Hastaların %66,3'ünde öksürük süresi 14 gün ve daha uzun süredir devam etmekteydi. Öksürüklü hastalığın toplam süresine bakıldığında hastaların %61'ine olası boğmaca tanısı koyulabilmekteydi. Öksürüklü hastalık dışında ek bir hastalığı olmayanların ek hastalığı olanlara göre ortalama 6 gün daha geç hastaneye başvurduğu görüldü. Bu sonuçlar boğmacanın erişkinler için bir sağlık sorunu olmaya devam ettiğini ve olası boğmaca vakalarının tanılarının hızlı bir şekilde doğrulanması gerektiğini göstermektedir. Erişkin boğmaca vakalarının artan bir oranda görülmesi ve korunmasız bebeklere bulaşta en önemli kaynağın erişkinler olması, sadece çocukları aşılamanın boğmacayı önlemede yetersiz olduğunu ve bu nedenle aşılamada 'hayat boyu aşılama' kavramının pekiştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Whooping cough is a very contagious and easily overlooked disease that continues to persist despite high childhood vaccination rates. Although Bordetella pertussis infection is seen in all age groups, it remains an important health problem in adults due to the increased prevalance in recent years. Polymerase chain reaction (PCR), a highly sensitive and specific test for detection of B. pertussis, is the leading test to identify possible cases of pertussis. We performed this study in order to determine the prevalence of whooping cough in adult patients with acute cough seen in our hospital and to determine the clinical features, course and outcome of the whooping cough detected among those hospitalized patients. Between March 1 and October 20, 2017, a total of 77 patients with cough between one week and one month were enrolled. Bordetella pertussis PCR positivity was detected in two patients. We found the prevalence of pertussis as 2,6% in our cohort. Duration of cough was 14 days or longer in 66,3% of patients. When the total duration of the cough was examined, 61% of the patients were diagnosed with probable pertussis case. Patients without any health problem other than acute cough, admitted to the hospital about 6 days later than those who had an additional disease. These results show that whooping cough continues to be a health problem for adults and that the diagnosis of probable pertussis cases need to be confirmed rapidly. The growing number of adult pertussis cases and the fact that adults are the most important transmission source of pertussis for unprotected babies suggest that vaccination of only children is inadequate to prevent pertussis and the concept of 'lifelong vaccination' should be strengthened.