Evrim teorisi ve kelam açısından değerlendirilmesi
The theory of evolution and evaluation of its kalam
  1. Tez No: 503227
  2. Yazar: TALHA KOMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmamızda evrim teorisinin temelini teşkil eden felsefenin birtakım kabullerinin ve bu felsefenin somut açıklamalarını konu edinen evrim teorilerinin değerlendirmesini yaptık. Birinci Bölümde kozmolojik ve biyolojik alanda ortaya atılan ve kendiliğinden oluşu ifade eden evrim teorilerinin genel çerçevesini aktarmaya çalıştık. İkinci bölümde ise; ilk olarak konunun felsefi boyutlarını ele alarak doğru bilginin mahiyeti, yolları ve kapsamı üzerinde durduk. Burada evrimi savunan bir kimsenin kendi metodolojisiyle yanlışlanamaz bir bilgi elde edebilmesinin imkânsızlığını ve fizik ötesi alan hakkında bilginin elde edilemeyeceğine dair iddialarının yanlışlığını savunduk. Sonrasında evrim felsefesinin bir nevi kutsallık atfettiği madde ve tesadüf kavramlarını ele alarak mevcut neticelerin açıklamasının bu kavramlar üzerinden temellendirilmesinin mümkün olamayacağı ifade ettik. Felsefi anlamda son olarak madde veya enerjiye ezeliyyet atfetmenin içerdiği tutarsızlıklar ile kâinatın var olabilmesi için kâinattan bağımsız ezeli ve vacip bir zatın bulunması gerektiğini anlattık. Bilimsel anlamda konunun incelenmesini ise evrim teorisinin konu edindiği somut evrimsel basamakları ele alarak gerçekleştirdik. Kozmolojik varoluş anlamında daha çok çoklu evrenler iddiasını incelerken, biyolojik varoluş konusunda ise Darwin tarafından ortaya atılan ortak ata teorisini ele aldık ve iddia edilen bu süreçlerin bilimsel dayanaklardan ne denli uzak olduğunu ifade etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have made the evaluation about the some assumptions of the philosophy underlying the theory of evolution and the concrete explanations of this philosophy. In the first part, we tried to convey the general framework of theories of evolution, which have emerged in the cosmological and biological field. In the second part; we first addressed the philosophical dimensions of the subject and discussed the nature, ways, and scope of the correct knowledge. We have defended the inability of the allegations that anyone advocating evolution to be able to obtain correct knowledge by his own methodology and information about the metaphysical dimension can not be obtained. We have subsequently described the concept of matter and coincidence that evolution philosophy has attributed to a sort of holiness, and have made it impossible to base its explanations on these concepts. In the philosophical sense, finally, we talked about the inconsistencies involved in claiming that matter or energy were not created, and independent eternal and wajib must be found in order to have the universe to exist. The study of the subject in the scientific sense, taking into account the concrete evolutionary steps that the theory of evolution deals with. We examined, the claims of multiple universes in the sense of cosmological existence , and the common ancestral theory of biological existence put forward by Darwin, and we have tried to describe how far these alleged processes are far from the scientific basis.