Türk Hukukunda ve Avrupa Birliği Hukukunda tüketicinin korunması
Conservation of consumer in Turkish Law and European Union Law
  1. Tez No: 503251
  2. Yazar: PELİN AKTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek ve tüzel kişi olarak tanımlayabileceğimiz tüketicilerin haklarının oluşumu, dünyada ve ülkemizdeki tarihsel gelişimi, ardından Birleşmiş Milletler tarafından kabul gören evrensel tüketici hakları doğrultusunda oluşturulan Avrupa Birliği'nin tüketici politikası ve bu doğrultuda kurucu antlaşmalarda tüketici mevzuatı ele alınmıştır. Ülkemizde, Cumhuriyet öncesinde tüketici hukuku çeşitli gelişmeler göstermiş olup Cumhuriyet sonrasında ise, ülkemizin Gümrük Birliği'ne girmiş olması sonucu uyum yasaları çıkartılmıştır. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde de tüketici mevzuatında 4077 sayılı ve 6502 sayılı temel Tüketici Kanunları'nda, ilgili Yönetmelik ve Tebliğler'de özellikle gıda, bankacılık, sağlık, tütün ve alkol alanlarında ilgili Yönetmelikler, Tebliğler'de değişiklikler yapılmıştır. Bu çalışmamızda, hem dünyadaki hem ülkemizdeki tüketici hareketleri ve ülkemizin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde yerine getirmesi gereken kriterler kapsamında çıkartılan uyum yasaları, Avrupa Birliği tüketici mevzuatı kapsamında ülkemizdeki son gelişmeler ve değişiklikler ile tüketicilerin hak ihlalleri halinde başvuracakları hukuki mekanizmalar Avrupa Birliği ve Türk hukukunda olmak üzere ayrı ayrı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the historical process of the movements of consumers defined as natural and legal persons acting for commercial or non-professional purposes, the consumer policy of the European Union, which is established in line with the universal consumer rights accepted by the United Nations, and the consumer policy in Turkey that indicates some changes during the accession process to the European Union via harmonization laws to acquis communautaire. By emphasizing the fact that Turkish Basic Law on Consumer Law numbered 4077 and 6502, and consumer related regulations and communiqués especially in the field of food, banking services, health, tobacco and alcohol have been undergone changes in the accession process to EU, this thesis examines the consumer movements, last developments as well as changes in Turkey within the scope of European Union Consumer Law and legal mechanisms that consumers can apply in case of violations of their rights.