Avrupa Birliği ve Türk hukukunda internet üzerinden akdedilen mesafeli sözleşmelerde tüketicinin korunması
Protection of consumer in distance contracts concluded via internet in The European Union and The Turkish law
- Tez No: 597050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüz teknolojisinde sıklıkla kullanılmakta olan internet aracılığı ile akdedilen mesafeli sözleşmelerde, satıcı ve sağlayıcılar karşısında güçsüz konumda bulunan tüketicilerin yasal yollarla korunması, sözleşme tarafları arasında eşitliğin sağlanabilmesi yönünden büyük önem taşımaktadır. Günümüze kadar gerek Avrupa Birliği nezdinde gerekse Türk Hukukunda tüketicilerin korunması amacıyla oluşturulan düzenlemelerle, bu alanda yadsınamayacak ölçüde önemli adımlar atılmıştır. Türk Hukukunda, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna değişiklik getiren 4822 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2003 yılından bu yana, mesafeli sözleşmelerde tüketicilerin korunması yönünden önemli ölçüde gelişme sağlanmış olmakla birlikte, günümüzde gelinen aşamanın yeterli olmadığı ifade edilebilecektir. Bu çalışmada, internet aracılığıyla akdedilen mesafeli sözleşmelerde tüketicilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda yer alan düzenlemelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve tüketicilerin daha etkin şekilde korunabilmesi amacıyla mevzuatta gerçekleştirilmesi gereken değişikliklerin ve oluşturulması gereken yeni düzenlemelerin tespit edilebilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The protection of consumers who are weaker party of contract by legal means in distance contracts concluded via internet, which is frequently used in today's technology, is of great importance to ensure equality between the contracting parties. Significant steps have been taken in this field in both European Union and Turkish Law until today by the regulations established for the protection of consumers. It could be stated that the current stage is not enough, although significant progress has been made in terms of protecting consumers in distance contracts in Turkish Law since 2003 when the Law 4822, which amended the Law 4077 came into force, In this study, it's aimed to make a comparative examination of the current regulations in the European Union and Turkish Law on the protection of consumers in the contracts concluded via internet, and to determine the amendments to be made in the legislation and the new regulations that require to be established in order to protect the consumers more effectively.