Türk ve Avrupa Birliği Tüketici Hukukunda tüketicinin ayıplı mal ve hizmetlerden doğan hakları kapsamında 'Garanti belgesi'
  1. Tez No: 147178
  2. Yazar: GONCA GÜLFEM BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. PELİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Büyük bir hızla gelişen dünyamızda toplum, sınırsız talepleriyle sınırlı gelirleri arasında sıkışıp kalmıştır. Tüketici hukuku, günümüz insanının sürekli değişen ve gün geçtikçe artış gösteren ihtiyaçlarını temin etmede karşılaşabilecekleri sorunları bertaraf etmek adına düzenlemeler içeren bir daldır. AB üye devletleri arasındaki malların ve hizmetlerin serbest dolaşımı, bahsi geçen değişimi körüklemiş ve beraberinde daha ciddi önlemler alınmasını gerektirmiştir. Türkiye'deki gelişmeler; toplumun ihtiyaçları doğrultusunda, Gümrük Birliği* ne girilmesi ve Avrupa Birliği müktesebatma uyum çalışmaları sayesinde hız kazanmıştır. Konuyla ilgili ilk doğrudan düzenleme 1995 yılında 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile yapılmıştır. Daha sonra yapılan düzenlemelerle TKHK“nın bazı maddeleri değiştirilmiş, asıl değişim ise 2003 yılında kabul edilen 4822 sayılı Kanun ile gerçekleşmiştir. Yapılan düzenlemeler, tüketicinin ayıplı mal ve hizmetlerinden doğan hasarların telafisini de içirmektedir. Telafi yöntemlerinden biri de özellikle halk içinde yaygın olarak bilinen ”Garanti Belgesi“d\r. Araştırmamızda: Türkiye'de, dünyada ve özellikle Avrupa Birliğfnde tüketicinin korunmasına değinilecek, malın ve hizmetlerin ayıplı çıkması sonucunda başvurulacak yollardan biri olan ”'Garanti- Belgesf incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The society is pressed between limitless demands and limited income at the world which dovelops rapidly. Consumer law is a branch that contains legislation about getting rid of the person's problems when having demands that are continuel changing and increasing by the time. Free circulatin of goods and services among the member country of European Community accelerated this development. Because of that European Community needs to take the necessary measurements. Developments in Turkey increase with joinning Customs Union and working for harmonization about acquicommunatire by the consumers' wants. Consumer Protection Law number 4077 is the firs direct legislation about consumer protection. After that, some clauses of this law changed by the time. But the serious variation became by the Law that is called number 4822 acceptanced in 2003. All of this rules about the consumer contains compensation of the loss because of the damege at goods and services. One of the compensation methods which is easily known by the people is called“Guarantee”. In my investigation; I'll research the consumer protection in Turkey, in the world, especially in European Community and I'll investigate the way of the compensation is called“Guarantee”. when we benefit from if there is a damage at the goods or the services.