Visual product recognition from retail scenes
Perakende ̇ımgelerinden görsel ürün tanınması
- Tez No: 503263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ACAR, DR. CEYHUN BURAK AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez projesinde perakende sahnelerinde ürünleri tanıma sorununu araştırdık. Ürünleri birbirinden ayıran sınırları tespit ederek ürünleri lokalize ettiğimiz ve öğreticiyle öğrenme yöntemlerini kullanarak ürün görsellerini tanıyabildiğimiz bir method önerdik. Yönlü Gradyan Histogramları, Yerel İkili Örüntü Histogramları ve Root Filter Set yanıt tanımlayıcı gibi çeşitli resim tanımlayıcılarını denedik. Eş zamanlı olarak, Kuadratik Sınıflandırıcı, tek kademeli karar ağaçları ile oluşturulan AdaBoost Sınıflandırıcı ve Destek Vektör Makinesi gibi çeşitli sınıflandırıcıları denedik.Bir sorgu süresi kısıtlaması altında Yönlü Gradyan Histogramları'nı tanımlayıcı olarak kullanıp bunları bir Destek Vektör Makinesi ile sınıflandırmamızın, en yüksek doğruluğu elde etmemizi sağladığını gördük. Ürün sınırı bölgelerinden ve ürün sınırı olmayan bölgelerden seyrek şekilde toplanmış tanımlayıcıların sınıflandırılmasında %88.5 doğruluk elde ettik. Bu SVM sınıflandırıcıyı kullanarak, test görsellerinde tüm olası yerler için, bir ürün sınırının var olma ihtimalini, kayan bir pencere ile hesapladık. Oluşan olasılık sinyalinde tepe detektörü kullanarak ürün sınırlarını lokalize ettik ve %75'ten yüksek bir ürün sınırı algılama kesinliği ve geri getirme yüzdesi elde ettik. Aynı yöntemi raf sınırlarını %97 kesinlik ile tespit etmek için kullandık. Elde ettiğimiz ürün imgelerini seyrek ve yoğun SIFT tanımlayıcıları ile tanımadık ve 20 sınıflık bir ürün alt kümesinde, kelime torbası yaklaşımı kullanarak %96 doğruluk elde ettik. Ceşitli tekniklerle denemeler yaptı ve yoğun SIFT tanımlayıcıları kullanmanın ve K-ortalamalı kümeleme yerine rastgele kod tablosu üretmemizin perakende ürünlerini tanıma probleminde daha iyi performans sağladığını doğruladık.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, we explore the problem of recognizing the products in retail scenes. We proposed a method where we localize the products by detecting their separating boundaries and recognize the product images using supervised learning methods. We experimented with various image descriptors like Histogram of Oriented Gradients, Local Binary Pattern Histograms, and response features to a Root Filter Set.Concurrently we tried various classifiers like Quadratic Classifier, AdaBoost with single level decision trees and Support Vector Machines. We found out that using Histograms of Oriented Gradients as descriptors and classifying them with a Support Vector Machine enabled us to achieve the highest accuracy with a query time constraint. We achieved 88.5% accuracy at classifying a set of sparsely collected descriptors from boundary and non-boundary regions. Using the trained SVM classifier we calculated the probability of the existence of a product boundary for all possible locations with a sliding window. We localized the boundaries using probability peak detection and achieved a product boundary detection precision and recall over 75%. The same method is used to detect shelf boundaries with 97% precision. We described the product images with sparse and dense SIFT descriptors and achieved 96% accuracy using a bag of words approach on a 20 class subset of products.We experimented with various techniques and verified that using dense SIFT descriptors and random codebook generation instead of K-means based clustering yields better performance at recognizing retail products.