Estimating the schedule delay of marine projects in Turkey due to possible delay causes by using Bayesian belief network model
Türkiye'deki marina projelerinin muhtemel gecikme sebeplerinden dolayı oluşan süresel gecikmenin Bayes kanı aǧları modeli ile tahmin edilmesi
- Tez No: 503309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yerel ekonomiye yaptığı büyük katkılarından dolayı, Türkiye'de marina projeleri en çok ilgi çeken endüstrilerden biri olmaktadır. Bu sebeple, bu projelerin zamanında tamamlanması, Türkiye ekonomisinin geleceği için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye marina yapım endüstrisinde karşılaşılan ana gecikme faktörleri, kapsamlı bir literatür araştırması yoluyla listelenmiş ve gecikme faktörleri listesi uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Gecikme faktörleri, olasılıklarına göre sıralanabilmesi için, sektörde tecrübeli profesyoneller tarafından anketler aracılığıyla puanlanmıştır. Buna ek olarak, anketlerden elde edilen bulgular, gecikme faktörleri arasındaki ilişkilerin Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak belirlenmesine imkan sağlamaktadır. Bağımlı gecikme faktörleri belirlendikten sonra, Bayes kanı ağı çizilir, böylece gecikmeye neden olan yol belirlenir. Korelasyon katsayıları, gecikme faktörlerinin ortalamaları ve standart sapmaları kullanılarak koşullu olasılık tabloları elde edilmiştir. Önerilen modelin geçerliliği bir vaka çalışmasıyla kanıtlanmıştır. Sonuçlar, henüz başlamamış olan bir marina projesinin gecikme süresinin, önerilen model kullanılarak tahmin edilebileceğini göstermektedir. Ayrıca, gecikme faktörleri arasındaki bağımlılıklar belirlendiğinden, uygulayıcılar neden-sonuç ilişkilerini tanımlayabilir ve gecikme faktörlerinin kaynağına odaklanarak gecikmeleri önleyebilir.
Özet (Çeviri)
Marine projects have become one of the most fascinating industries in Turkey because of their enormous contribution to the local economic growth. Thereof, the completion of these projects on time has critical importance for the future of Turkey's economy. In this study, the major delay factors that are encountered in the marine construction industry in Turkey are listed through an exhaustive review of the literature and the final delay factors list is approved by the experts. Each delay factors is ranked according to their frequencies by collecting data from the experienced professionals in the industry using a survey. Moreover, the findings of the survey enable to determine the dependencies between the delay factors by calculating the Pearson Correlation Coefficient of each delay factor pair. Once the dependent delay factors are identified, the Bayesian Belief Network is drawn so that the path causing delay is determined. By utilizing the correlation coefficients, means and standard deviations of the delay factors, the conditional probability tables are obtained. The implementation of the proposed model is carried out by a case study. The results show that the delay duration of an uninitiated marine project in Turkey can be estimated by utilizing the proposed model. Also, since the dependencies between the delay factors are identified, the practitioners could define the cause-effect relations and may prevent the delays by focusing on the origin of the delay factors.