Standard shipyard format for repair budget calculations of vessels at dock and relationship between the work scope and the repair period
Gemilerin havuzdaki tamir bütçe hesaplamaları için standart tersane formatı ve iş kapsamı ile tamir süresi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 921399
  2. Yazar: RAHIM KARİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL DENİZ YAKAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tersaneler, gemilerin inşa edildiği, tamir ve bakımının yapıldığı tesislerdir. Bir geminin tamir ve bakımı için tersaneye alınmasının geminin daha uzun süre kullanılmasına olanak sağlar. Bununla birlikte tersaneler denizcilik sektöründe var olan uluslararası kuruluşların bazı kurallarının gemilere uygulanması için önemlidir. Bu anlamda tersaneler denizcilik sektörünün en önemli unsurlarından biridir. Tersanelerin bu hizmetleri sağlayabilmesi için çok önemli altyapılara sahip olması gerekir. Tersane iskelesi ve havuzu bu önemli altyapılar arasında yer alır. İskele ve havuz büyüklüğü ise tersanenin hedeflediği müşteri ağına göre, denizcilik sektöründe var olan gemilerin çoğunluğunun boyutlarına göre ve tersanenin bulunduğu bölgede çalışan gemilerin boyutlarına göre belirlenir. Geminin tamire gitmesinin nedenleri kazalar veya zorunlu bakım periyotları olabilir. Tersanede yapılacak işlerin boyutuna göre maliyetler farklılık gösterebilir. Ayrıca farklı boyutlarda olan gemilerde yapılacak aynı işler de işlerin hacimlerinden dolayı farklı bütçelerle sonuçlanır. Gemilerin tamir giderleri, geminin bulunduğu yerden tamir için gideceği tersaneye ulaşması için harcanan maliyetler ve tamir sonunda ortaya çıkan maliyetler olarak hesaplanır. Geminin bulunduğu yerden daha uzaktaki bir tersaneye ulaşması için harcayacağı maliyetler, geminin seyir alanına yakın bir bölgedeki tersaneye ulaşması için harcayacağı maliyetlerden doğal olarak daha fazla olacaktır. Armatörler ekstra ulaşım maliyetlerinden kaçınmak için gemilerin seyir alanlarına yakın tersaneleri tercih ederler, ancak tersane seçimini geminin seyir alanından uzakta bulunan tersanelerin teklifleri de etkileyebilir. Bu tekliflerin ekonomik olarak daha cazip olması, armatörün geminin bulunduğu yerden daha uzakta yerleşen bir tersaneye tamir için gitmesine karar vermesinde etkili olabilir. Ancak ekonomik teklifler dışında tersanede yapılacak işlerin kalitesi de karar vermede önemlidir. Tersanelerin kaliteleri ile ilgili bilgiler o tersanede daha önce tamir yaptıran denizcilik şirketleri tarafından alınabilir. Bu yüzden tersaneler istek üzerine daha önce tamir yaptıkları gemilerle ilgili referans listelerini yeni müşterileri ile paylaşırlar. Gerçekçi tamir bütçelerinin ve tamir zaman çizelgelerinin tersane seçiminde önemli unsurlar olarak kabul edildiği bilinmektedir, ancak tamir raporlarındaki tutarsızlıklar, farklı formatlar ve bilgi eksikliği nedeniyle, bu bütçeler ve zaman çizelgeleri genellikle artmalara ve gecikmelere neden olur. Sonuç olarak, armatörler bir geminin yaşam döngüsü boyunca karlarını maksimize etmeye çalışır, ancak tersanelerdeki onarım süreçleri armatörler için en büyük maliyet ve kayıplardan birini oluşturur. Gerçekçi bir tamir bütçesinin bulunduğu bir teklif, enspektör tarafından hazırlanan tamir raporundaki bütün işlerle ilgili fiyatları içerir. Bu fiyatların tamir yapılacak işlerle ilgili final fiyatların olması ve gemi tersanede bulunduğunda bu işlerle ilgili ek ücretlerin ortaya çıkmaması önemlidir. Gemilerin onarım bütçeleri, gemi enspektörü tarafından geliştirilen tamir raporları esas alınarak hazırlanır. Tamir raporlarının hazırlanmasında enspektöre gemi çalışanları da yardımcı olurlar. Uzun bir süre gemide bulunan ve farklı görevlerden sorumlu olan gemi çalışanları, geminin yapısı, makine sistemleri, güvenlik ekipmanları ve diğer bütün konularla ilgili enspektöre bilgi verirler. Bu raporlarda sac değişimi, mekanik tamirler ve havuz faaliyetleri gibi çalışmalara ilişkin detaylara yer verilir. Bunlar toplam tamir maliyetinin brüt bir göstergesi olarak kullanılabilir. Ancak bütçe tahminleri, enspektör raporunun yanı sıra tamir süresine, geminin boyutlarına, tipine ve tonajına da bağlıdır. Ancak raporlardaki işlerin belirsizliği veya eksikliği nedeniyle tersanelerin pazarlama departmanları için onarımların tam fiyatlandırılması hiç de kolay olmuyor. Tersaneler genellikle tekliflerini kendi formatlarında sunmakta ve bu da armatörler açısından birden fazla teklif arasında karşılaştırma yapmayı zorlaştırmaktadır. Bir standard raporun olmaması, gemi sahipleri için birçok hataya, verimsiz iletişime, anlaşmazlıklara ve artan maliyetlere yol açmaktadır. Aynı zamanda tersaneler bu standart dışı formatlara göre yeni teklifler hazırlarken çok fazla zaman harcıyorlar. Bu tersanelerin pazarlama departmanlarında çalışan kişilerin verimlerinin düşmesine ve tekliflerin geç teslim edilmesine neden olur. Gemi tamir süreleri bir tersane teklifindeki en önemli parametrelerden biridir. Tamir süreleri gemilerdeki yapılacak işlere ve tersane yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda tamir süresini tamirde yapılacak işler için temin edilecek malzemelerin tersaneye ulaştırılma süresi de etklileyebilir. Tersane özel cihaz veya sistemler dışında bir çok malzemeyi kendisi temin eder ve gemi yanaşmadan önce tersanede hazır bulundurur. Ancak bazı özel cihaz veya sistemler denizcilik şirketi tarafından getirildiği için, burada oluşacak gecikmeler toplam tamir süresini de etkiler. Tamir işleri ile tamir süresi arasındaki ilişkilerin açıklanması gelecekteki gemilerin tamirleri ile ilgili tahmin yapmada yardımcı olabilir. Doğru bir tamir süresinin verilmesi tersanenin gelecek planlarını negatif etkilemeyecek, bütçedeki maliyeti artırmayacak ve teklifin daha çekici ve real olmasını sağlayacaktır. Bu tezde açıklanan tamir süresi ve tamir içeriği arasındaki ilişki gerçek gemilerden alındığı için, farklı boyutlar ve tamir içeriğine sahip gemilerin gerçekçi tamir süreleriyle ilgili bilgi sahibi olmaya yardımcı oluyor. Gemi onarım bütçesi tahmini için kullanılan çeşitli yöntemlerin literatür taraması yapılarak, mevcut bütçe tahmini tekniklerindeki boşluklar tespit edilmiştir. Bu tür tekniklerin ortak noktaları, gemi tipi, boyutları ve gereken onarım türü hakkında tutarlı bilgi gerektirmesidir. Ancak tamir ve bütçe hesaplamaları için raporların ve prosedürlerin standartlaştırılması konusunda yeterli araştırma yapılmamıştır. Ayrıca, incelenen yaklaşımların büyük çoğunluğunun ya gemi sahiplerine ya da tersanelere tek yönlü çalışmaya sahip olması, evrensel olarak uygulanabilir çözümler geliştirmenin zor olmasının başlıca nedenlerinden biridir. Tamir raporlarında yer alan verilerin eksikliği veya tutarsızlığı, tamir sürecinde gecikmelere, anlaşmazlıklara ve maliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Tamir raporunun farklı yorumlanması nedeniyle oluşan teklif tutarsızlıkları, gemi sahiplerinin uygun olmayan tersaneleri seçmelerine yol açabilmektedir. Tersane döneminde ortaya çıkan beklenmedik tamir ihtiyaçları, maliyetlerin artmasına ve tamir sürelerinin uzamasına neden olmaktadır. Ayrıca burada tamir raporlarına yönelik tek tip bir yaklaşım tartışılmaktadır. Bu standart raporlar, tersanelerin ayrıntılı ve tutarlı tamir listeleriyle desteklenen kesin teklifler vermesini, gemi sahiplerinin ise teklifleri doğru ve etkili bir şekilde değerlendirmesini sağlayacaktır. Tamir raporlarının temel bileşenleri, gemilerin uzunluğu, tonajı, tamir işlerinin ayrıntılı açıklamaları, tamir periyodu ve bunlara ilave olarak tamir edilecek bölgelere ilişkin teknik çizimler gibi detaylarıdır. Bütün bunlar tersanelerin tamir maliyetlerini daha doğru tahmin etmelerine, gemi sahiplerinin ise tekliflerden gelen daha doğru bilgilerle en uygun tersaneyi değerlendirmelerine olanak sağlanacak, ayrıca tamir çalışmalarının kapsamının kesin olarak tanımlanması, doğru fiyatlandırılması ve bunların tutarlı bir şekilde dikkate alınması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Shipyards are facilities where ships are built, repaired, and maintained. The reasons for repairs can be accidents or obligatory maintenance. Shipowners prefer shipyards that are near to the trading areas in order to avoid transportation costs. However, the selection of a shipyard can also be affected due to the quotes of faraway shipyards. It is well known that realistic repair budgets and repair timelines are considered as key elements in the selection of shipyards, but due to the inconsistencies in the repair reports, different formats, and lack of information, these budgets and timelines usually result in overruns and delays. After all, ship-owners try to maximize profit during a ship's life cycle, but repair processes in shipyards constitute one of the biggest costs and losses. The repair budgets of ships are prepared based on the developed repair reports by the ship's superintendent. These reports include details about works such as steel renewal, mechanical fixes, and docking activities. They can be used as a gross indication of the total repair cost. The estimates of the budget, however, depend on the repair period, dimensions of the ship, type, and tonnage, in addition to the superintendent report. However, due to the vagueness or incompleteness of the specifications, the precise pricing of repairs is by no means easy for the marketing departments of shipyards. Shipyards usually present their offers in their own formats and comparisons among several bids become difficult for the shipowners. The lack of a specification standard frequently leads to many of errors, ineffective communication, disputes and increased costs for shipowners. Ship repair periods are one of the most important parameters in a shipyard offer. Repair times vary depending on the work to be done on the ships and the shipyard's busyness. Explaining the relationship between repair work and repair times can help in making predictions about future ship repairs. Providing a correct repair time will not affect negatively the shipyard's future plans, will not increase the cost in the budget and will make the offer more attractive and realistic. A literature survey of various methods for ship repair budget estimation was carried to identify gaps in current techniques for budget estimation. Common factors for such techniques are that they require consistent information about the ship type, dimensions and type of repairs required. However, not enough research has been carried out in standardizing the specifications and procedures for repair and budgeting. Furthermore, most of the analysed approaches have a bias towards the shipowners or shipyards and thus, a major reason for that universally applicable solutions are difficult to develop. Serious challenges include the non-standard practices and unexpected repair requirements. Lack or inconsistency in the data within the repair reports leads to delay, disputes, and increased costs in the repair process. The inconsistency in bids due to different interpretations of the repair specification may lead to shipowners choosing inappropriate shipyards. Unexpected repair requirements discovered during the shipyard period result in increased costs and extended timelines of repairs. In addition, a uniform approach to the repair specifications is discussed. These standard specifications would enable shipyards to make precise bids supported by detailed and consistent repair lists, while shipowners could evaluate the bids equitably and effectively. Key components of repair specifications are the details of ships such as length, gross tonnage, thorough descriptions of repairs, time schedules, and accompanying technical drawings. They would allow shipyards to provide a more accurate estimation of the repair costs, and shipowners to evaluate the most adequate shipyard based on more accurate information from the bids, as well as ensuring that the extent of repair works is precisely defined, accurately priced, and consistently considered.