Assortment games with effort in online marketplaces
Çevrimiçi pazarlarda reklam çabası ile ürün çeşitliliği oyunları
  1. Tez No: 503318
  2. Yazar: CEREN ÇEHRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde duopolist satıcların çevrimiçi pazar yerindeki ürün çeşitliliği ve reklam çabası oyunları ele alınmıştır. Oyuncuların karlılıklarını eniyileme önerileri üzerine çalışılmış, online pazar yerinin satıclarına katma değer katacak bir ürün çesitliliği veya reklam hizmetinde bulunup bulunamayacağı sorusuna cevap aranmıştır. Bu kapsamda a) oyuncuların aynı ürün çeşitliliğine sahip oldukları b) oyuncuların ortak ürünlere ek olarak kendilerine münhasır ürün çeşitlerine sahip oldukları durumları gözlemlenmiştir. Çalışılan iki durum için de hem pazar yerinin satıcları tek merkezden yöneterek karar mekanizması olduğu merkezileştirilmiş, hem de satcların kendi ürün çeşitliliği ve reklam çabası kararlarını vererek bir rekabet oyunu yarattkları merkezi olmayan iki yönetim biçimi altında uygulamalar yapılmıştır. Bu çalışmada, fiyatların pazar yeri tarafından belirlendiği, reklam fırsatının yalnızca bir oyuncuya verildiği ve oyuncunun ürün yelpazesindeki tüm ürünleri için geçerli olduğu, müşterilerin rasyonel ve menfaatlerini eniyilemek amaçlı alışveriş aktivitelerinde bulunduğu varsayılmıştır. Müşterilerin tercih süreçleri MNL çerçevesinde modellenmiş ve müşteri fayda fonksiyonuna satıcların reklam çabası mekanizması eklenmiştir. Oyuncuların reklam aktivitelerinin, ürünlerinin çevrimiçi pazar yerinde gösterilme pozisyonları ile bağlantılı olduğu düşünülmüştür. Böylelikle ilk aşamada tek satcıcı için doğrusal olmayan bir matematiksel eniyileme problemi modellenmis, sonrasında sayısal çalışma yapılmıştır. Bulgularımız pazar yerinin reklam teklifi fırsatyla karlılığın iki yönetim biçiminde de arttırdığını gösteriyor. Satıcılar için reklam önemli ölçüde karlılık avantaj sağlamaktadr. Merkezi sistem rekabet durumunda kaybeden oyuncuyu daimi olarak korurken, ek olarak kendine münhasır bir ürün frsatı da bu oyuncuya bir rekabet gücü kazandırmaktadr. Rekabet her durumda sistemin daha fazla reklam çabası kullanmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis studies an assortment game of duopolistic retailers competing in assortment and advertising effort decisions in an online marketplace. We suggest ways to maximize players' payoffs and search for an answer to the question if the marketplace can provide a value-added assortment and advertising service to its sellers. In this regard, we consider two different systems a) when retailers have overlapping assortments b) when retailers have access to an exclusive product. We experiment each case under a centralized regime, in which retailers are centrally managed by the marketplace, and a decentralized regime, in which retailers compete in assortment and ad effort decisions. We assume that prices are determined by the marketplace, ad opportunity is given only to one retailer and applies to all products in the retailer's offered assortment, customers are rational utility maximizers and their choice process is governed by the multinomial Logit framework. We augment the utility function of customers by an advertising e ort mechanism. In our case, products' displayed positions at the marketplace are linked to retailers' advertising effort. We first characterize this problem as a non-linear mathematical optimization problem for a single retailer. Then using a computational framework, we show that the advertising offering causes marketplace to increase profits in both decentralized and centralized settings. A retailer has a substantial advantage if he wins the advertising opportunity. Although ad effort makes the other retailer out of the game, our results show that centralized system always protects the retailer, who otherwise loses much more in the decentralized system. In addition, offering an attractive exclusive product gives a competitive power to the retailer, who lost the ad effort game. We also observe that in all cases, competition causes system to use more ad effort. We observe that competition always causes system to use more ad effort.