Badem (Amygdalus trichamygdalus) meyvesinin antioksidan aktivitesi, oksidatif DNA hasarı ve protein oksidasyonu önleyici etkisinin araştırılması
Study of antioxidant activity, oxidative DNA damage and protein oxidation inhibition effect of almond (Amygdalus trichamygdalus) fruit
  1. Tez No: 503331
  2. Yazar: İSMET MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Diyarbakır ilinin Eğil ilçesi ve çevresinde kültür olarak yetiştirilen badem meyvesinin (A. trichamygdalus) etanol ekstraktının antioksidan aktivitesi ve oksidatif DNA hasarı ile protein oksidasyonu önleyici etkisi incelendi. Çalışmada A. trichamygdalus meyvesinin etanol ekstraktının toplam fenolik ve flavanoid bileşen miktarları incelendi. Standart fenolik olarak gallik asit ve standart flavonoid olarak quercetin kullanıldı. Etanol ekstraktının 0.5 mg/ml'nın içerdiği toplam fenolik bileşen miktarı 28.16 ± 9.990 µg/ml gallik aside eş değer ve toplam flavonoid bileşen miktarı 8.86 ± 0.208 µg/ml quercetine eş değer olarak bulundu. A. trichamygdalus etanol ekstraktının FeCl2-H2O2 sisteminde lipit peroksidasyonunu önleme aktivitesine sahip olduğu tespit edildi. 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH) radikali aktivitesine bakıldı. A. trichamygdalus meyvesinin etanol ekstraktının DPPH radikalini söndürme aktivitesi 2000 µg/ml konsantrasyonda % 84.47 ± 0.147 olarak bulunurken, A. trichamygdalus etanol ekstraktının H2O2/Fe+3/askorbik asit sistemi ile Bovin Serum Albumin (BSA) proteininde meydana getirilen oksidatif hasarı, 500-2000 µg /ml konsantrasyon aralıklarında en düşük ve en yüksek değerler % 32.47 ± 0.94 – 76.27 ± 1.14 önlediği belirlendi. Ayrıca ekstraktın DNA'yı H2O2 fotolizi sonucu oluşan OH radikaline karşı koruyucu etkisi 50-1000 µg/ml konsantrasyon aralıklarında %11.76 - % 50.26 olarak bulundu. A. trichamygdalus meyvesinin etanol ekstraktının iyi bir antioksidan olduğu, lipit peroksidasyonu, protein oksidasyonu ve DNA hasarını önleme aktivitesinin çok iyi olduğu tez çalışmaları sonucunda görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant activity and oxidative DNA damage and protein oxidation inhibition effect of the ethanol extract of cultivated almond fruit (A. trichamygdalus) were investigated that is grown in Eğil district of Diyarbakır province. In this study the total amount of phenolic and flavanoid components of the ethanol extract of A. trichamygdalus fruit was investigated. Gallic acid was used as the standart phenolic and quercetin were used as the standart flavonoid. It was found that the total phenolic component content of the ethanol extract at 0.5 mg / ml was equivalent to 28.16 ± 9.990 μg/ml gallic acid and the total flavonoid component content was equivalent to 8.86 ± 0.208 μg/ml quercetin. The activity of 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) radical was investigated. A. trichamygdalus ethanol extract was found to have the activity of inhibiting lipid peroxidation in the FeCl2-H2O2 system. While the extinguishing activity of the DPPH radical of the ethanol extract of fruit was found to be % 84.47 ± 0.147 at 2000 μg/ml concentration, The oxidative damage induced by A. trichamygdalus ethanol extract in the H2O2 / Fe3+ / ascorbic acid system and Bovine Serum Albumin (BSA) protein was found to be between %32.47 ± 0.94 - 76.27 ±1.14 in the concentration range of 500-2000 μg / ml. In addition, the protective effect of extract on the OH radical, which is the result of H2O2 photolysis of DNA, was found to be between %11.76 and %50.26 in the range of 50-1000 μg / ml concentration. It was seen as a result of thesis studies that the ethanol extract of A. trichamygdalus fruit was a good antioxidant and the activity of lipid peroxidation, protein oxidation and DNA damage inhibition were very good.