Panel-çerçeve düzlemsel sistemlerin dinamik analizi
Dynamic behavior of in-fill frames and shear wall frames system
- Tez No: 50341
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada boşluklu kayma duvarı ve dolgulu çerçeveden oluşan, düzlemi içerisinde yüklü sistemlerin statik ve dinamik analizi yapılmaktadır. Yapı sistemlerinin statik analizi için sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla sistem rijitlik ve yük vektörü oluşturulduktan sonra çözüm yapılarak deplasmanlara geçilmektedir. Dinamik yükler altında analiz için Mod süperpozisyon yöntemi kullanılmaktadır. Mod süperpozisyon yönteminin özelliğinden dolayı ilk önce serbest titreşim analizi yapılmaktadır. Sistemlerin tüm özdeğerlerinin bulunması yerine,en küçük birkaç özdeğerin bulunması yeterli olmaktadır. Bu yüzden bu amaca uygun olarak Alt Uzaylarda İterasyon yöntemi kullanılmaktadır. Alt uzaylarda ise Ters İterasyon yöntemi ile en küçük özdeğerler bulunmaktadır. Ele alınan sistemlerinin zorlanmış titreşim analizi içinde Mod süperpozisyon yöntemi ile girişimsiz hale getirilen diferansiyel denklem takımı direkt integrasyon yöntemlerinden olan Newmark metodu ile çözülmektedir. Nevvmark metodu ile diferansiyel denklem takımının çözümü belirli zaman artımları ile adım adım yapılmaktadır. Boşluklu perde çerçeve sistemlerin dinamik analizi için yaklaşık bir yöntem olan Eşdeğer çerçeve yöntemi de kullanılarak çözüm yapılmakta ve sonuçlar karşılaştırılmaktadır. Esas sistemin çözümü ile yaklaşık bir yöntem olan eşdeğer çerçeve yöntemi ile yapılan çözümler arasındaki yakınlık incelenmektedir.Bu yöntemi kullanırken çubuk elemanlar için kayma etkisini de göz önüne alan rijitlik matrisi kullanılmaktadır. Dolgu duvarlı çerçeve sistemlerinde boşlukların ve dolgu duvarlarının konumunun sistem davranışına etkileri incelenmektedir.Dolgu duvarlı bir çerçevede dolgu duvarlarının yeri değiştirilerek çözüm yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ayrı ayrı her katta boşluk olması durumuda göz önüne alınarak sistem davranışı incelenmektedir. Boşluklu perde çerçeve ve dolgu duvarlı çerçeve sistemlerin dinamik keyfi dış yük etkisi altındaki analizlerinin yanı sıra, yer hareketi etkisi altında da bu sistemlerindavranışları incelenmektedir. Yer hareketi keyfi olarak verilebileceği gibi daha önce meydana gelmiş depremlerin kayıtlarımda kullanarak çözüm yapılabilmektedir. Bu çalışmada El-Centro 1940 depremini yer hareketi kayıtları ile sayısal örnekler de çözülmektedir. Statik ve dinamik analiz için oluşturulan algoritma FORTRAN dilinde bilgisayar programı ile düzenlenmektedir.Bu program ile sayısal örnekler çözülmektedir. Tüm bu sayısal örnekler aynı zamanda sonlu elemanlar yöntemi kullanan AN SYS paket programı ile de çözülerek sonuçlar karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY In this study, statical and dynamical analysis of structural systems with shear- walled frames and in-filled frames loaded in their plane is investigated. These framed systems are comprised of plate and beam elements, For each type of elements stiffness and mass matrices together with load vectors are obtained and finite element method is employed. For the analysis under dynamic loading mod superposition method is used. Due to the very nature of this method free vibration frequencies are to be computed. For the structural systems under consideration only a few smallest frequencies are of interest. For this purpose the method of subspace iteration with inverse iteration is employed. In order to study the forced dynamical behavior of these structural systems the mod superposition method reduces the differential system of equations into uncoupled systems which are then solved by Newmark's step by step integration method. Shear- walled frame systems are also modeled approximately by the so-called equivalent frame method where element matrices for the shear walls, the shear deformations are taken into consideration. The results of the finite element solution and those of equivalent frame method are shown to be in close agreement. In these case of in-filled systems, the affect of the location of in-fills on the dynamic behavior of the structural system is also investigated. All these frames are subjected to either nodal direct forces or ground motion. FORTRAN programs are prepared for each individual cases. All the sample problems solved by these programs are also solved by AM SYS commercial package and the results are shown to be in good agreement.