Zİraat fakültesi alanlarında yaygın bazı toprak serilerinin fiziksel parametrelerinin belirlenmesi ve hidrolik özelliklerinin matematiksel modellenmesi
  1. Tez No: 50340
  2. Yazar: REJDA CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALHAN SARIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
70 Ç.Ü Ziraat Fakültesi ciltliği alanında alüviyal Arık ve Menzilat serilerinde kataıanlardaki suyun zamana ve derinliğe göre dinamiği saptanmak istenmiştir. Bu amaçla Arık ve Menzilat serileri örnek profilinden sistematik yöntemle alman toprak örneklerinde, laboratuvarda, Düşen yük tönterni ile doymuş hidrolik değerlerin ölçümü yapılmıştır. Aynı örneklerin laboratuvarda elde edilen toprak su tutma karakteristik eğrilerinden yararlanılarak, simona bilgisayar proramına göre serilerin doymamış hidrolik iletkenlik değerleri ve su içerikleri için en uygun model seçilmiştir. Simona bilgisayar programında seçilen model, en düşük standart sapmaya sahiptir. 1.Menzilat serisinin toprak su içeriği için seçilen model aşağıda verilmiştir. L Model G -Or P V.V.lTvRLEEV = exp(-A İn ( ) a ) A:L.SARIYEV Os-Or B A 0.70107*10“ B- -Û.7244'10”1 5- 0.022671 2. Arık serisinin toprak su içeriği için seçilen model 3. model 6 = (1+CP/Af) A = -9119.78 B= 0.3573 Ya.A.PACEDEPSKI 5=0.019206 Bir su potansiyeli değeri (P) verilirse bu toprakların su içerikleri bulunur. BU değer aşağıdaki formüle yerleştirilerek o toprak için gerekli olan sulama suyu miktarı hesaplanabilir. D=TK-6i*h(cm)*ha D:Eş değer su derinliği TK: Tarla kapasitesi h:Tansiyometre yüksekliği 3.Menzilaî sersinin doymamış lıidrolik iletkenliğin (K)-(P) ilişkisi için seçilen model. 1. Model K=A*(-P)“B A=0. 12749 B=0.769370 (MÎCHURİN) 5=0.00997172 4.Menzilat »ersinin doymamış hidrolik iletkenliğin (K)-(ö) ilişkisi için seçilen model 5. Model K=A*EXP (B*0 ) (HİLLEL) A=0. 781726* 10”6 B=21.4859 ö- 0.001696 5.Arık sersinin doymamış hidrolik iletkenliğin (K)-(P) ilişkisi için seçilen model 4. Model K= A*EXP(-B*(A LOG (-P/S) 2 )) ( TERLEEV) A 3.17827 B=0.46101*10rl S=0.6S6 5=0.019162 ö.Arık sersinin doymamış hidrolik iletkenliğin (K)-(ö) ilişkisi için seçilen model 6. Model WK= A*(Ö /O MAX)2*(B+3) (CHAMPBELL) A=0.151171 B=0.50444 8=0.00987 Bu gösterilen modellerde parametreler yerlerine konursa (K) ve (ö) hesaplanır ve bu değerler Soil Water modeline yerleştirilirse bu toprakların nem dinamiği gözlenmiş olur.
Özet (Çeviri)
73 The following state of water in soils as a mction of time and depth in the soil system of Arık and Menzilat series, present in the farm of the Faculty of Agriculture » University of Çukurova. The soil samples taken from profile by systematic metods were used to measure the saturated hydraulic conductivty using fallen load metods. Also, (lie moisture characteristic curves of the same samples were optained, in the laboratory and the moat appropriate model determined to simona computer program for soil water content and unsaturated conductivity. In mis computer program, most approprate model which have insignificant stardart deviation LThis model was selected for soil water content of Menzilat series 4. Model 0“0r P V.V.TERLEEV ' - = exp(~A In ( -) * ) A:L.SARIYKV Ös~ör B A= Û.70107'102 B= -0.7244*10”' 8= 0.022674 2. This model was selected lor soil water content of Menzilat series 3.model Ös 6 = Ya.APACHEPSKI (L+(IVA)H) A = -91 19.78 B= 0.3573 8 = 0.019206 if this give to value of water potantial (P) and a-b parameters input this models (K) and (0) calculate easyly. If (0) soil water content input in below formüle, amount of water irragition can calculate lor Arık and Menzilat series. I>=TK-üi*h(etu)*ha Drequvalance depth of water TK: Field water h: High of tansiyometer. 3. This model was selected for unsatunüed hydraulic conductivity in relation of (K)-(P) of Men/ilat series. 1. Model K=A* (-P) -B (MÎCHURtN ) A 0.12749 B=0.769370 5-0.009971 4.Unsaturated conductivity in relation of (K)-(O) of Menzilat series. 5. Model K=A*EXP (B*0 ) (IÜLLEL) A=0.781726*10-6 B=21.4859 5=0.00169673 5. This model was selected for unsaturated hydraulic conductivity in relation of (K)-(P) of Arık series. 4. Model K A*EXP(~B*(A LOG (-P/S) 2 )) ( TERLEEV) A=3.17827 B=0.4610P.10-1 S=0.656 S-0.019I62 6. 'lliis model was selected for unsaturated hydraulic conductivity in relation of (K) -((.)) of Arık series. 6. Model WK- A*(6 /e MAX)2*(B+3) (CHAMEHELL) A ~ 0.151171 B-0.50444 8=0.00.9487 If the parameters (A, B, S) input in me model which were showed, (K) unsatutated hydraulic conductivity and (0) soil water content calculate. If the results, input insiol water metod, the soil water dynamics of Menzilat and Arık series were foltoved.