Malatya koşullarında Ferragnes ve Ferraduel badem çeşitlerinde farklı sulama zamanları ve gübreleme dozlarının bitki gelişimi ve verim üzerine etkisi
Different irrigation intervals and fertilizer rates effect on development and yield in Ferragnes and Ferraduel almond varieties under Malatya conditions
  1. Tez No: 503430
  2. Yazar: HASAN DENİZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, farklı sulama aralıkları ve yaprak gübresi uygulama zamanlarının Ferragnes ve Ferraduel badem çeşitlerinin vegetatif ve generatif organları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla iki yıl süresince yürütülmüştür. Çalışmada bitki generatif organlarının fenolojik dönemleri kaydedilmiş, sulama uygulamaları mayıs ayında başlatılmıştır. Gübreleme uygulamları da nisan ayından itibaren başlatılmıştır. Bitki gövde, anadal, sürgün çapı, sürgün uzunluk değerleri yılda 2 kez bitki gelişiminin başlangıç ve bitiş dönemlerinde ölçülmüş olup veriler SPSS istatistik programında değerlendirilmiştir. Deneme alanında 2012 yılında 5x5 aralıklarla dikilen badem ağaçları kullanılmıştır. 27 ağaç 3 tekerrürlü olarak 10, 20, 30 günde bir sulama ve 1, 2, 3 kez yaprak gübresi uygulamasına tabi tutulmuştur. Hasat yapıldıktan sonra ağaçbaşına ürün miktarı belirlenerek meyve pomolojik ölçümleri yapılmıştır. Çalışmanın ilk yılında Ferragnes ve Ferraduel çeşitlerinden sırasıyla yaklaşık 11.6 kg/ağaç ve 12.3 kg/ağaç kabuklu; 3.7 kg/ağaç ve 3.1 kg/ağaç iç badem alınmıştır. İkinci yılda ise aynı çeşitlerden sırasıyla 18.9 kg/ağaç ve 12.6 kg/ağaç kabuklu; 6.6 kg/ağaç ve 3.4 kg/ağaç iç badem elde edilmiştir. Her iki çeşitte de çalışmanın hem ilk hem de ikinci yılında en yüksek gövde, anadal, sürgün çap ve sürgün uzunluk değerleri sulama konusu 10 gün olan bitkilerden alınmıştır. Meyve boyutlarının toplam verimle orantılı olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonunda gübrelemenin etkisi tespit edilememiş ancak sulama uygulamalarının bademde verim üzerine önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Her iki çeşitte de sulama konusu 10 ve 20 gün olan bitkilerden, su stresine tabi tutulan (30 gün) bitkilere kıyasla %50-100 daha fazla kabuklu ve iç badem alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted two years to determine the effects of different irrigation intervals and application times of foliar fertilizer on the vegetative and generative characteristics of Ferragnes and Ferraduel almond varieties. In both of the study years irrigation treatments were started in May and phenological periods of plant generative organs were recorded. Also fertilization treatments applied to starting from April. Plant trunk, main stem, tiller diameter and length values were measured twice a year at the beginning and end of plant development and data were evaluated with SPSS statistical program. Almond trees used in this study had 5x5 intervals established in 2012. 27 trees from each varieties were subjected to 10, 20, 30 days of irrigation and 1, 2, 3 times of foliar fertilizer treatment with 3 replications. After harvesting, the fruit pomological measurements were made by determining the amount of yield per tree. Ferragnes and Ferraduel almond varieties produced about 11.6 kg/tree and 12.3 kg/tree shell; 3.7 kg/tree and 3.1 kg/tree of kernel almonds, respectively in the first year of the study. In the second year the same varieties produced 18.9 kg/tree and 12.9 kg/tree shell; 6.6 kg/tree and 3.4 kg/tree of kernel almonds, respectively. Highest trunk, main stem, tiller diameter and tiller length values in both first and second years of study were obtained from plants with irrigation treatments of 10 days. It was determined that the fruit sizes were proportional to the total yield. At the end of the study, the effect of fertilizer could not be determined, but it was determined that irrigation treatments had significant effects on yields in almonds. In both varieties, plants with 10 and 20 days of irrigation were taken %50-100 more shell and kernel almonds than in compare with water stress (30 days).