Emergence of research and innovation activities in the chemicalindustry at the beginning of the twentieth century: The case of Ig Farben and Du Pont
Yirminci yüzyıl başlarında kimya endüstrisinde araştırma veyenilik faaliyetlerinin ortaya çıkışı: Ig Farben ve Du Pont vaka incelemesi
- Tez No: 503429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Tar. ve İkt. Teori Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
19. Yüzyılda, hükümetlerin ve özel sektörün yardımıyla, Kimya sektörüne yapılan sürekli yatırımların etkisinde Almanya ve ABD, teknolojik liderlik, teknolojik altyapı ve insan sermayesi açısından uzun bir süre boyunca bu sektörde liderlik konumuna sahip olmuştur. Bu ülkelerin kendine özgü Ulusal Yenilik Sistemleri sayesinde, iki dev kimya firması ortaya çıkmıştır - Almanya'da IG Farben ve ABD'de DuPont. Her iki firma, tarih boyunca başarılı bir inovasyon örüntüsüne sahiptiler. Bu firmaların sentetik kimyasallardaki inovasyon performansları, sağlam bir Ulusal İnovasyon Sistemine sahip olmanın önemini açıkça göstermektedir. Ancak 1940'lı yıllara gelindiğinde, bu iki dev teknoloji firmasının nasıl siyasal / bürokratik otoritelerin hizmetine girdiklerini ve bilim ve teknolojinin bu durumdan nasıl etkilendiği görmek çarpıcıdır. Bu nedenle, bu doktora tezi, bu iki firmanın üç temel açıdan farklı olduğunu öne sürmektedir. Bunlar: şirketlerin araştırma tasarımları (merkezi ve merkezi olmayan karar verme), politika farklılıkları (uygulamalı ve/veya vii temel araştırmalara yönelik seçimleri) ve araştırmalarının odağı (pazar odaklı veya bilim odaklı). Tezin ana amacı, bu iki vakada temel farklılıkları ve benzerilikleri açıklığa kavuşturmaktır. Buradan hareketle ilk olarak, 1925 ve 1945 yılları arasında IG Farben ve DuPont firmalarındaki inovasyon ve öğrenme sürecini analiz ederek benzerlikleri ve farklılıkları anlamak ve tanımlamak amaçlanmıştır. İkinci olarak ise, tarihsel karşılaştırmalı vaka incelemesi yöntemiyle firmaların inovasyon ve öğrenme örüntülerini açıklamak amaçlanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma ağırlıklı olarak savaş dönemi boyunca kimya sektörü üzerinde söz sahibi olmuş yetkililerin etkilerine ışık tutmak için savaş öncesi ve savaş dönemine odaklanmaktadır. Savaş döneminde firmaların inovasyon faaliyetleri, arşiv verilerinin ve tarihsel belgelerin yardımıyla ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the 19th Century, after constant investments by governments and private sector to Chemical industry, Germany and the USA rised in terms of technological leadership, technological infrastructure and human capital for a long period. In these countries, there had been their own unique National Systems of Innovation. Thanks to this process, two giant chemical firms – IG Farben in Germany and DuPont in the US have come to existence. Each of these firms had successful innovation paths throughout their history. Their innovation performance in synthetic chemicals clearly demonstrates the vital importance of a sound, solid National Innovation System. However, coming to the 1940s, it is striking to see how these two giant technology firms entered into the service of political/bureaucratic authorities and how science and technology were affected by these circumstances. Therefore, the dissertation argues that two cases are different in three main aspects: research design of companies (centralized v vs. decentralized decision making), policy differences (applied vs. fundamental research), and driving forces of research (market-driven vs. science-driven research). The principal purpose of the dissertation is to clarify these points. The first aim is to understand and then describe similarities and differences via analyzing innovation and learning process in IG Farben and DuPont between 1925 and 1945. The second aim is to explain the patterns of innovation and learning for innovation and technology studies with the help of comparative historical case study. Therefore, the dissertation predominantly focuses on pre-war and war periods to shed light on the effects of authoritive figures on chemical sector during the war period. Innovation activities of both firms during the war period will be examined in detail with the assistance of archival data and historical documents.