uT-convergence in locally solid vector lattices
Yerel katı vectör örgüsünde uT-yakınsaklık
  1. Tez No: 503432
  2. Yazar: YOUSEF A. M. DABBOORASAD
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. EDUARD EMELYANOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
xα yerel katı vectör örgüsü (X, τ ) da bir net olsun ; Eg˘ er her w ∈ X+ için |xα − x| ∧ w → 0 oluyorsa, bu durumda xα neti x ∈ X vektörüne sınırsız τ -yakınsaktır diyecegiz. Bu tezin amacı sınırsız norm yakınsamanın bir genellemesi olan sınırsız τ -yakınsaklıg˘ ın (kısaca, uτ -yakınsaklıg˘ ın) genel özelliklerini calıs¸acag˘ ız. Ayrıca, multi normlu vectör örgülermde uτ -yakınsamanın önemli çes¸iti olan sınırsız m-yakınsaklık" veya (kısaca um-yakınsaklık) çalıs¸ılmıs¸tır. Sınırsız sıra yakınsaklıg˘ ının aksine, uτ - yakınsaklıg˘ ı ve um-yakınsaklıg˘ ı topolojik oldug˘ u ve bunlara kars¸ılık gelen topoloji- lerin sınırsız norm topolojinin genellemelerine kars¸ılık geldig˘ i gösterilmis¸tir.
Özet (Çeviri)
We say that a net (xα) in a locally solid vector lattice (X, τ ) is uτ -convergent to a vector x∈X if |xα −x|∧w → 0 for all w ∈ X+. The aim of the thesis is to study general properties of uτ -convergence, which generalizes unbounded norm convergence. Besides, general investigation of uτ -convergence, we carry out detailed investigation of its very important case, so-called“unbounded m-convergence”(um-convergence, for short) in multi-normed vector lattices. Unlike“unbounded order convergence”, we showed that the uτ -convergence is topological and the corresponding topology serves as a generalization of the unbounded norm topology.