Augsburg İtikatnamesi ve oluşum süreci
Augsburg Confession and its creation process
- Tez No: 503454
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Orjinal latince adıyla ´Confessio Augustana´ olarak bilinen Augburg İtikatnamesi, günümüz Luteran kiliselerinde hâlâ geçerli inanç maddeleri olarak otoritesini sürdürmektedir. 25 haziran 1530 tarihinde Augsburg Meclisi'nde imparartor Şarlken´e sunulan itikatname metni, sonrasında uzlaşma adına atılan adımlar için önemli bir zemin oluşturmakla birlikte, 1531´de Smalkald Birliĝinin kurulmasına ve 1555 yılında imzalan Augsburg Barışı için gerekli alt yapıyı saĝlamış olmasından dolayı da Hıristiyanlık tarihi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Augsburg İtikatnamesi ve oluşum süreci adını verdiĝimiz çalışmamızı üç ana bölümde ele almayı uygun gördük. Birinci bölümde itikatnamenin oluşum sürecini, ikinci bölümde itikatname ile ilgili genel bilgileri deĝerlendirdik, sonuncu ve üçüncü bölümümüzde ise itikatname metninin oluşumundan sonra ortaya çıkan gelişmeleri ele aldık.
Özet (Çeviri)
The Augsburg Confession, also known as the Confessio Augustana from its Latin name, is one of the most important confession of faith of the Lutheran Church. The confession which was presented to the Holy Roman Emperor Charles V. at the Diet of Augsburg on 25 June 1530 was the basis for the next steps to to arrive at an pacefull agreement. It was also the basis for the Schmalkaldic League on 1531 and the Religious Peace of Augsburg 1555. Thus the confession has shaped the christian history. To explain the theses which is called“ Augsburg confession and its creation process”we decided to part it in three chapters. In the first chapter we researched the creation process, in the second chapter is aimed to analayse the content of the confession and in the last chapter the resulting occurance of Augusburg confession.