Çağdaş Alman sahne tasarımcılarından; Günther Schneider-Siemssen'in sahne tasarımına getirdiği boyutlar
Modern German stage desinger Günther Schneider-Siemssen and the innovation he brought stage desing world
  1. Tez No: 219411
  2. Yazar: MELAHAT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Günther Schneider-Siemssen 1926 Augsburg doğumlu Avusturyalı sahne tasarımcısıdır. Sahne tasarımındaki yeni bakış açısıyla kendinden söz ettirmiştir. Kozmik bakışı sahne tasarımına katmıştır. Büyük yönetmenlerin tasarımcı olarak, tercih ettiği isim olmuştur. Bu isimler arasında Herbert von Karajan, Otto Schenk, August Everding, Peter Üstinov, Günther Renne de yer alır. Birlikte çalıştığı yönetmenler, onu tasarımlarıyla üst noktada tutarlar. Çağdaşı olan tasarımcılar; onun çizgisini yakalamaya çalışmış, günümüz tasarımcılarına örnek olmuştur. Etkilendiği sahne tasarımcıları arasında Caspar Neher ve Teo Otto yer alır. Aynı zamanda Teo Otto'nun öğrencisidir. Bilim ve teknolojideki ilerlemeleri Schneider?Siemssen'de sanatına yansıtan sahne tasarımcısıdır. Teknolojik oluşum; savaşan güçlerin elinde silah iken, onun sanatıyla haz duyulan sanatsal malzeme olmuş, fırça darbelerine dönüşmüştür. Onun için belli bir tarz ya da akımın sanatçısı demek yanlış olur. Çünkü sahne tasarımlarında uyguladığı yöntem ve üslup; zamana ve metine göre değişir. Bazen dekoru natüralist tarzda, bazen de gerçeküstü tarzda sergiler. Bütün mekânlarındaki ortak özellik bireyi iç mekânda da olsa, sonsuz bir boşlukta konumlandırır. Schneider-Siemssen dekorlarında gökyüzüne oldukça yer vermektedir. Bu onun evreni bir bütün olarak algılama amacına yöneliktir. Tasarımlarında bireyin yaşadığı düzlemde yalnızlığını betimlemiştir. Savaşların karşısında olmuş, insanların ellerindeki gücün geçiciliğini göstermek istemiştir. Kozmik bakış açısını sahne tasarımında kullanan ilk kişidir. Amacı dünya değil evren merkezli düşünmeyi sağlamaktır, bireyi bireysel düşünmekten kurtarmaktır. Kozmik tasarımla gerçekleştirdiği dekorlarında, güneş sistemi ve güneşe, gezegenlere, ulaşan basamaklarda sahnelerini çözümlemiştir. Bu kendine kıyan insanın kendinden ve insanlardan kaçışı olarak yorumlanabilir. Tasarımlarını genelde operalar ve baleler yönünde yapmıştır. Tiyatro tasarımını da sıra dışı renklilikte sunmuştur. Sahneyi bir bütün olarak algılar. Sahnede yazar-oyuncu-tasarımcı birlikteliğinden başka, diğer sanatların etkileşimini de kabul eder. Dekor tasarımlarında ışık oyunlarını özenle ve yaygın kullanır. Bu tavrı onu sahne tasarımının ilahı yapmıştır. Lazeri sahne ışıklamasında kullanmış holografi tekniğini sahnede kullanan ilk sahne tasarımcıdır. Sahne tasarımcıları için çok önemli olan ışık seminerleri düzenlemiştir. Sahne tasarımı dışında dünyanın birçok yerinde plastik alandaki sanatçıların eğitimine katkıda bulunmuş, referans olmuştur. Günther-Schneider-Siemssen Avusturya, Polonya, Almanya: İsviçre, Hollanda İngiltere, Fransa: Batı Amerika, İtalya, Batı Afrika, İsrail gibi ülkelerin birçok mekânında çalışmış, sahne tasarımları yapmıştır. Sanatıyla klasikler listesinde yerini almış, belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Born in Augsburg, Germany in 1926, Schneider ? Siemssen is a set designer. With new perspective in set design he made many people talk about him. He became a name that preferred by many grand art directors. Herbert von Karajan , Otto Schenk , August Everding , Peter Üstinov , Günther Renne are among them. These directors who he Works with, always keep his art at an upper level of quality. His contemporary designer?s effort to meet with his viewpoint while today?s designers taking him as a reference. Caspar Neher ve Teo Otto who was also his student are among the set designer who he was influenced by. Schneider-Siemssen reflects the development in science and technology on his art. While technological formation can be a weapon for fighting power, it becomes a delighted artistic material at his art and turns into beautiful brush strokes. To say ?He is an artist of a certain style or trend? would not be correct. Because the technique and style he performs are variable in respect of the time period and the text. He sometimes uses naturalist style sometimes uses surrealist style to present his set. This manner is a toll for his aim to understand the world as whole. In his design he portrays loneliness of person by making a bridge the platform he lives. He is always against war and wants to give a massage through his art that the power owned by human kind is so temporary. He was the first one who applied cosmic design in set design. His aim is to provide universal oriented thinking and to keep person from thinking individually He analize the set at levels that reache the solar system and planets in decor created with cosmic design. This can be explain like that, A person who sucrifice himself run a way from people and himself. In general he creates his design for Opera and Balley. His teatre Scenic was performed in colorful extraordinary images. He considers the platform as a whole. Besides synergy of writer-player-designer he also acknowledges interaction of arts. Implementing light games extensively and attentively made him Lord of Set design. He used Laser light and was the first one applying holography technique as well. He joined to light seminars which very important issue of set design art, contributed education of people in plastic field form different place of the world. His designs were displayed many part of the worlds such as Austria, Polond, German: Schweden, Holland,England, Frankreich: Usa, Italien, West Africa, İsrel. His art were considered as Classic by the authorities and certified.