Türk Yabancılar Hukukunda sınır dışı etme
Deportation in Turkish Foreigners Law
- Tez No: 503504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİMYA GANIYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ülkeler arasında her geçen gün artan insan hareketleri, uluslararası alanda bazı sorunların çıkmasına sebep olmaktadır. Yabancılar hukukunda ortaya çıkan bu sorunlardan en önemli ve aktüel olanların başında da yabancıların sınır dışı edilmesi gelmektedir. Devletler sınır dışı etme konusunda çeşitli yetki ve sorumluluklara sahiptirler. Sahip oldukları bu yetkilerini kullanırken de gerek iç hukuk kurallarına gerek uluslararası sözleşmelerle düzenlenmiş olan kurallara uymak zorundadırlar. Aksi halde insan haklarının ihlali gündeme gelecek ve devletlerin uluslararası alanda sorumlulukları doğacaktır. Kişi dokunulmazlığının istisnalarından olan sınır dışı etme, Türk Hukukunda daha önce dağınık ve daha belirsiz hükümlerle düzenlenmişti. Ancak, çalışmanın ana konusunu oluşturan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun yürürlüğe girmesiyle günümüz insan hakları anlayışına paralel düzenlemeler getirilmeye çalışılarak insan hakları ihlallerinin önüne geçilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasingly human movements among countries cause some problems on the international area. One of the most important and actual ones of these problems that arise in the law of foreigners is the deportation of foreigners. States have various powers and responsibilities about deportation. While using these powers they possess, they have to comply with domestic and international rules and regulations. Otherwise, violations of human rights will come on the agenda and the states will have responsilities on the international area. Deportation which is one of the exceptions of personal immunity has been regulated by the previously disorganized and more ambiguous provisions in Turkish Law. However, with the introduction of the Foreigners and International Protection Law, which constitutes the main topic of the study, attempts have been made to prevent human rights violations by trying to bring regulations parallel to today's human rights understanding.