Türkiye'de yabancıların sınır dışı edilmesi kararlarına karşı başvuru yolları
Remedies against decisions on deportation of foreigners in Turkey
  1. Tez No: 793665
  2. Yazar: MUHAMMET ZAKİR CAMUZCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Uluslararası hukukta kabul edildiği üzere devletler hükümranlık yetkisine dayanarak yabancıları sınır dışı edebilmektedir. Sınır dışı etme işleminde devletin yetkisi sınırsız olmayıp, her devletin iç hukukundaki düzenlemeler ve uluslararası sözleşmeler tarafından getirilmiş sınırlamalar doğrultusunda kullanılmaktadır. Türk Hukukunda sınır dışı etme konusu, önceki mevzuat düzenlemelerinin güncel sorunlar ve gelişmeler karşısında yetersiz kalması üzerine detaylı ve kapsamlı şekilde 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nda düzenlenmiştir. Temelde söz konusu kanun esas olmakla birlikte sınır dışı etme konusunda bazı durumlarda özel kanunlarda ve uluslararası sözleşmelerde yer alan kurallar dikkate alınmaktadır. Yabancıların kişi güvenliği ve seyahat özgürlüğü üzerinde ağır sonuçları bulunan sınır dışı etmeye karşı insan hakları alanındaki gelişmeler doğrultusunda geri gönderme ve toplu sınır etme yasağı gibi belli güvenceler sağlanmıştır. Sınır dışı etmeye karşı yabancının kendini savunması için başvuru yollarının olması önem taşımaktadır. Başvuru yolunun gösterilmesi tek başına yeterli olmayıp ayrıca etkili ve ulaşılabilir olmalıdır. Bunun içinde sınır dışı edilecek olan yabancıya gerekli usuli güvenceler tanınmalıdır. Sınır dışı işlemine muhatap olan yabancılar ile bu işlemi uygulayacak veya denetleyecek idarelere yararlı olması beklenilen bu çalışma üç bölüm olarak hazırlanmıştır. İlk bölümde Türkiye'de sınır dışı etmeye ilişkin genel bilgiler, ikinci bölümde sınır dışı etmenin hukuki dayanakları ve temel koruyucu ilkeler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde sınır dışı etme işlemine karşı yabancının kendini savunabilmesi için gerekli olan idari ve yargısal başvuru yolları ele alınmıştır. Etkili ve bağlayıcı sonuçları olan yargısal başvuru imkânı kapsamında ilk olarak YUKK'taki olağan yargı yolu olan idare mahkemelerine başvuru, daha sonra ise olağanüstü yargı yolu olarak Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bireysel başvuru, bu yargı mercilerinin verdiği kararlar ve sonuçları detaylı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As accepted in international law, states can deport foreigners based on their jurisdiction. The authority of the state in the deportation process is not unlimited, it is used in accordance with the regulations in the domestic law of each state and the limitations imposed by international conventions. The subject of deportation in Turkish Law was regulated in detail and comprehensively in the Law on Foreigners and International Protection No. 6458 (LFIP), as the previous legislation was insufficient in the face of current problems and developments. Although the law in question is fundamental, in some cases, the rules in special laws and international agreements are taken into account in deportation. In line with the developments in the field of human rights, certain safeguards such as The Principle of Non-Refoulement and the prohibition of collective deportation have been provided against deportation, which has serious consequences for the personal security and freedom of travel of foreigners. It is important to have remedies for the foreigner to defend himself against deportation. Showing the application way is not sufficient on its own, but must also be effective and accessible. In this context, the necessary procedural safeguards should be granted to the foreigner to be deported. This study, which is expected to be useful to foreigners who are the subject of the deportation and to the administrations that will implement or supervise this process, has been prepared in three parts. In the first part, general information about deportation in Turkey, in the second part, the legal basis of deportation and basic protective principles are explained. In the third chapter, the administrative and judicial remedies necessary for the foreigner to defend himself against the deportation process are discussed. Within the scope of the judicial application, which has effective and binding results, first the application to the administrative courts, which is the ordinary judicial remedy in the LFIP, and then the individual application to the Constitutional Court and the European Court of Human Rights, which is the extraordinary judicial remedy, are examined in detail. In addition, the decisions of these judicial authorities and their results are mentioned.