Minyatür tekniğinin günümüz sahne tasarımında kullanımı
Using the miniature technique to daily stage design
  1. Tez No: 503509
  2. Yazar: ATİLLA EMRE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA KULLUK YERDELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Tiyatro sanatını minyatür sanatı ile buluşturan ortak yan, her ikisinin de bir metinden yola çıkarak biçim kazanmasıdır. Tiyatroda sahne mekânı kurgusu oyun metnini açıklarken, minyatür mekânı, resmedildiği kitabın ele aldığı konu ve olayları açıklamak üzere kurgulanıp tasarlanırlar. Minyatürde“yazı”ne ise tiyatroda oyuncunun dilinden dökülen oyun metni, yani“söz”odur. Sahneleme sırasında seyircinin bakış açısı ile gösterimin yeniden değerlendirildiği yaratıcı sürece etki edecek biçimler yaratmak sahne tasarımı sanatçısının ödevidir. Oyunun anlamını açıklayan önemli bir unsur olarak mekân tasarımı, seyirci merkezli bir bakış açısına hizmet etmek zorundadır. Seyirci, sahnede yalnızca oyunun geçtiği yeri, dönem, sosyo-ekonomik, kültürel yapı vs. bakımından açıklayan ya da oyuncuların gösterim sırasında ihtiyaç duyacağı dekor ve aksesuar parçaları ile mi görecektir, yoksa sahne mekânının kendisine sunduğu biçimleri değerlendirerek yaratıcı sürecin içinde mi olacaktır? Minyatür sanatının izleyeni merkeze alarak ona“kutsal bakış”açısı bahşeden çok yönlü perspektif anlayışı, tiyatro izleyicisi söz konusu olduğunda nasıl karşılık bulacaktır? Bu sorular temelinden hareket eden çalışmamızda sahne mekânında yer alan unsurların minyatür tekniğinin kişi, yapı ve eşyaları önden, arkadan, tepeden, yandan gösteren üslup özellikleri ve farklı zamanları işaret eden farklı mekânları bir arada gösterme özelliğinden yararlanarak seyirciye çok yönlü bir perspektif sunulabilmesi için yollar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The common side, which combines theater art with miniature art, both of which take shape from a text. While describing the play text of the stage space fiction in the theater, the miniature space is designed and designed to explain the subjects and events that the illustrated book deals with. What is“writing”in miniature is the game text that is spilled from the language of the player in the theater. It is the task of the stage designer to create forms that will influence the creative process in which the audience's point of view and the presentation are re-evaluated during staging. As an important element that explains the meaning of play, space design has to serve for a viewer-centered view. The audience can only see the place where the game is played, the period, socio-economic, cultural structure etc. or with pieces of decor and accessories that the actors would need during the show, or will they be in the creative process by evaluating the forms that the stage space itself offers? In our studies based on these questions, a lot of ways have been looked for in order to present multi faced perspectives to the audience in which the elements of space stage benefit from the charasteristic of miniature's thecniques that show the people, structure and articles from the front, back; behalf or up sides and the characteristic of showing the different periods with the different places together.