Can gold act as a hedge against inflation? Evidence from Iraq
Altın enflasyondan korunma aracı olabilir mi? Iraq üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 503510
  2. Yazar: BHA ALDAN ABDULSATTAR FARAJ FARAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Irak'ta altın getiri oranı ve enflasyon oranı arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmada Ocak 2007 – Aralık 2015 dönemi aylık verileri kullanılmıştır. Çalışmada yöntem olarak Autoregressive Distributed Lag Modeli (ARDL) (Pesaran et al., 2001) uygulanmıştır. Çalışma sonuçları altın getiri oranı ve enflasyon oranı arasında uzun dönemde bir ilişki olmadığını; kısa dönemde ise olduğunu göstermiştir. Hata düzeltme yöntemi sonuçlarına göre kısa dönemde dengeden sapmaların yüzde 90.66'sı bir ay içinde düzelmektedir. Toda-Yamamoto nedensellik testlerinin sonuçları altın getiri oranı ile enflasyon oranı arasında iki yönlü Granger nedensellik olduğunu göstermektedir,
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between gold returns and the inflation in Iraq. Monthly data spanning the period from January 2007 to December 2015 were used. Analysis was done by using the Autoregressive Distributed Lag Model (ARDL) (Pesaran et al., 2001). The results show that there is no relationship between gold returns and inflation in the long run, but there is one in the short run. Specifically, the results from the error correction representation of the model indicate that 90.66 percent of the disequilibrium is corrected within one month. Results obtained by using the Toda-Yamamoto approach to causality show evidence of two-way Granger Causality between gold returns to inflation rate.