Bilge Karasu hayatı ve eserleri
Life and works of Bilge Karasu
  1. Tez No: 503521
  2. Yazar: TUĞBA DAĞISTAN ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HADİ BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 489
Özet
Bilge Karasu ve eserleri özellikle son yıllarda pek çok okuyucu ve araştırmacı tarafından merak konusu olmuştur. Çalışmamız, modern hikâyeciliğimizde ve deneysel roman türünde önemli bir yere sahip olan Bilge Karasu'nun hayatı, sanatı, eserlerinin tematik ve biçimsel incelemesi üzerinedir. Çalışmamız dört ana başlığa ayrılarak sistematik bir şekilde sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Hayatıyla ilgili kısa ve dağınık bilgiler toplanarak, gerekli görüşmelerle hayat hikâyesi son derece ayrıntılı bir hale getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmanın tematik inceleme bölümünde eserlerinin daha rahat anlaşılmasını sağlayabilmek adına psikanalitik eleştiri yönteminden faydalanılmıştır. Bu yöntem sonucunda elde edilen imgeler ayrı bir bölüm olarak verilmiştir. Bilge Karasu genel olarak eserlerindeki kapalı anlatımı ve dili kullanma biçimiyle dikkat çeken bir yazar olduğu için ayrı bir bölümde eserlerinin dil ve üslup özellikleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç bölümünde tespit edilen unsurlar üzerinde durulmuştur. Ekler bölümünde ise Karasu'nun hayatındaki bazı ayrıntıları açığa çıkarmak adına yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen fotoğraflar ve belgeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Bilge Karasu and his works have been a subject of curiosity by many readers and researchers especially in recent years. Our work is about the thematic and formal examination of life, art, and works of Bilge Karasu, who has an important place in our modern storytelling and experimental novel type. Our work has been divided into four main headings and tried to be classified systematically. Short and scattered information about his life has been gathered and the necessary interviews have been tried to make life story very detailed. In addition the thematic examination section of the study has benefited from psychoanalytic criticism for more comfortable understanding of the works. The resulting images are given as a separate section. Since Bilge Karasu is a writer who draws attention with his closed expression and the way of using the language in his works, the language and stylistic features of his works are discussed in detail in a separate section. The result section has been emphasized on the elements are identified. In the appendices section there are photographs and documents resulting of research.