Müntaḫabāt-ı Edebiyye (06 mil yz a3756) inceleme-metin-tıpkıbasım
Müntaḫabāt-i Edebiyye (06 mil yz a3756) inceleme-metin-tıpkı basım
- Tez No: 503520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Millî Kütüphane'de (06 Mil YZ A3756) arşiv numarası ile kayıtlı“Müntaõabāt-ı Edebiyye”adlı mecmu'ası incelenmiş ve önce mecmu'a kısa bir tanımı yapılmış ardından tezimizin içeriği ve şekil özellikleri üzerinde durulmuş en son olarak da mecmu'a metni bilimsel bir metodla transkribe edilmiştir.Tezimizin son bölümünde de çalışmaya konu olan mecmu'anın tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analyzing of Mecmu'a called“Müntaõabāt-i Edebiye”which is recorded in the National Library with (06 Mil YZ A3756) number and facsimile has been studied and before of macmu'a then made a short description of the content and specifications of macmu'a the most recently emphasized in the macmu'a verse forms and types of letters are transferred to the new scientific method. The text reproduced at the end of the study, the subject of my work examination facsimile located.