Ergin Günçe'nin hayatı, sanatı ve şiirleri üzerine bir araştırma
A research on Ergin Günçe's life, art and poems
- Tez No: 503554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Modern Türk şiirinin dikkate değer isimlerinden biri olan Ergin Günçe (1938-1983), ilk kitabını 1964'te yayımlar. Şairin eser verdiği dönem İkinci Yeni ve toplumcu şiirin baskın olduğu yıllardır. İlk şiirlerinde şiir dili bakımından İkinci Yeni ile benzerlik kurmak mümkünse de, şair kendine özgü bir şiir dünyası kurmayı başarmıştır. Bu çalışmada amacımız Günçe'nin hayatı ile ilgili verileri sunmak ve şiirlerini içerik, dil ve üslup açısından incelemektir. Şairin hayatını ve şiirlerini ele almak; okuyuculara tanıtmak ve Türk şiirinin tarihi gelişimini takip etmek açısından faydalı olacak ve alana katkı sağlayacaktır. Tezin giriş bölümünde şairin eser verdiği edebiyat ortamının kısa bir özeti yapılmış ve çalışmamızın amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde şairin hayatı ve eserleri ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde Ergin Günçe'nin şiirleri içerik bakımından irdelenmiştir. Üçüncü bölüm ise şiirleri dil ve üslup açısından incelemeye yöneliktir. Sonuç bölümünde ise şairin hayatı ve şiirleri üzerine elde edilen verilerin kısa bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca tutarlı bilgilere erişmek ve teze zenginlik katmak amacıyla şairin oğlu Dadal Günçe ile tarafımızca yapılan bir görüşme, fotoğraflar ve belgeler ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the remarkable names of modern Turkish poetry, Ergin Günçe (1938-1983) published his first book in 1964. The period in which the poets give work is the years when Second New and socialist poetry was dominant. İn his first poems, even if it is possible to establish similarity with the Second New in terms of the poetry language, he has achieved to establish his own poetry world. In this study, our aim is to present information about Günçe's life and look over the poems in terms of content, language and style. To deal with the poet's life and poems will be useful in terms of introducing to readers and following historical development of Turkish poetry, which will contribute to the field. In the introduction section of the thesis, a brief summary of literature environment in which the poet write has been made and the aim, importance and the method of our work are informed. In the first part, the life of the poet and works are deal with. In the second part of the thesis, Ergin Günçe's poems are analyzed in terms of content. In the third part is intented for going over poems in terms of language and style. In the last part, a brief evaluation of the information obtained on the life and poems of the poet has been made. In addition personal meeting with the poet's son Dadal Günçe, photos and documents are presented as attachment in order to access consistent information and to add wealth to the thesis.