The conceptions of 'The international' in Turkey
Türkiye'de 'Uluslararası' anlayışları
  1. Tez No: 503553
  2. Yazar: MİNE NUR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Uluslararası İlişkiler (Uİ) disiplini son birkaç on yıldır merkez-dışı aktörleri ele almaktaki kısıtları nedeniyle sorunsallaştırılmaktadır. Uluslararası İlişkiler içerisinde gelişmekte olan bir literatür, disiplin içinde öne çıkan yaklaşımların merkezi aktörlerin deneyimlerine dayanan belirli bir dünya politikası anlayışına sahip olduğunun ve bu anlayışın merkez-dışı aktörlerin düşünce ve tecrübelerini gözden kaçırabildiğinin altını çizmektedir. Bu literatür, merkez-dışı aktörlerin tecrübe ve düşünceleri de dikkate alınırsa nasıl bir Uluslararası İlişkiler disiplininin söz konusu olacağını sormaktadır. Bu tezin amacı, merkez-dışı aktörlerden biri olan Türkiye'deki“uluslararası”anlayışlarını araştırarak bu literatüre katkı sunmaktır. Bu kapsamda,“uluslararası”anlayışlarının araştırılmasına yönelik olarak, verili herhangi bir bağlamda kullanılmaya uygun, özgün bir analitik çerçeve oluşturulmuş ve önerilmiştir. Literatürün mevcut durumunu görebilmek için, bu analitik çerçeve ilk olarak Uluslararası İlişkiler disiplininde halihazırda bulunan anlayışların incelenmesi doğrultusunda uygulanmıştır. Daha sonra aynı çerçeve dünya politikasının merkez-dışı aktörlerine örnek teşkil eden Türkiye'deki“uluslararası”anlayışlarının saptanması için tatbik edilmiştir. Sonuç olarak bu tez, merkez dışı bağlamlardaki“uluslararası”anlayışları dikkate alındığında Uluslararası İlişkiler disiplininin neleri kavrayıp neleri gözden kaçırdığını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last several decades, the discipline of International Relations (IR) has been problematized because of its limitations in engaging with non-core actors. A burgeoning literature in IR has underscored that the prevalent approaches in the discipline have particular understandings of world politics which are based on the experiences of core actors, and ideas and experiences of non-core actors are overlooked in these understandings. This literature has asked what IR would look like if ideas and experiences of non-core actors are also considered. This dissertation's objective is to contribute to this literature by studying the conceptions of“the international”as found in one of the non-core contexts, namely Turkey. The dissertation develops and offers a novel analytical framework for studying the conceptions of“the international”in any given context. This framework is employed firstly to examine the understandings as found in IR scholarship so as to see what is available in the literature. Then, the framework is employed for analyzing the conceptions of“the international”in Turkey as one example to non-core actors of world politics. The dissertation discusses what IR scholarship captures and overlooks when the conceptions of“the international”in non-core contexts are taken into account.