Bolkar dağlarının (Orta Toroslar) kuzeyinde ve güneyinde yer alan paleosen-eosen yaşlı birimlerin stratigrafik özellikleri
Stratigraphic properties of the paleocene-eocene aged rock units cropped out around the northern and southern side of the Bolkar mountains (Central Taurus)
  1. Tez No: 503619
  2. Yazar: SÜLEYMAN KUNTER KUNT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma alanı, Bolkar Dağları'nın kuzeyinde yer alan Halkapınar'ın (Ereğli-Konya) doğusunda ve Bolkar Dağları'nın güneyinde yer alan Yüğlük Dağı'nın kuzey kesimlerinde yer almaktadır. Bu çalışma, belirtilen bölgelerde yüzeyleyen Geç Kretase-Eosen yaşlı birimlerin stratigrafik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yüğlük Dağı kuzeyinde iki ve Halkapınar'ın doğusunda iki olmak üzere dört ölçülü stratigrafik kesitten derlenen 267 örnek incelenmiştir. Yüğlük Dağı'nın kuzey kesimlerinde Jura-Kretase yaşlı karbonatlı kayaları ve Geç Kretase yaşlı ofiyolitik melanjdan oluşan temel üzerine uyumsuzlukla Geç Paleosen-Orta Eosen zaman aralığında çökelmiş Güzeller grubu gelmektedir. Güzeller grubu üç formasyondan oluşur. Bunlar; akarsu ortamında çökelmiş, belirsiz tabakalı konglomeralardan oluşan Geç Paleosen yaşlı Berçin; sığ denizel-resifal ortamda çökelmiş, bol bentik foraminiferli kireçtaşlarından oluşan Geç Paleosen yaşlı Tosuntaş; dış şelf ortamında çökelmiş, alt kesimleri bol bentik foraminiferli, kırıntılı-kireçtaşı ardalanmasından, üst seviyeleri kumtaşı-marn seviyeleri içeren çamurtaşlarından oluşan Erken-Orta Eosen yaşlı Küçükkoraş formasyonlarıdır. Halkapınar'ın doğu kesiminde yüzeyleyen, Geç Kretase-Erken Eosen yaşlı istif; temelde Jura-Geç Kretase yaşlı temel birimler üzerine derin denizel ortamda çökelmiş, bol bentik-planktik foraminiferli Geç Maastrihtiyen yaşlı Dedeli formasyonu uyumsuzlukla gelmektedir. Bu birim üzerine uyumsuzlukla gelen Paleosen yaşlı Güneydağı formasyonu sığ denizel ortamdan giderek derinleşen resif, resif önü ve açık şelf ortamında çökelmiş, kalkarenit-kalsirudit ardalanması ile başlayan marn ara seviyeli kireçtaşları ile devam eden ve karbonatlı ara seviyeler içeren çamurtaşları ile son bulan litolojilerden oluşur. Bu birim ile yanal ve düşey geçiş sunan Geç Paleosen-Erken Eosen yaşlı Halkapınar formasyonu istifin üst kesimini oluşturur. Birim, sığ denizelden derin denizele dönüşen bir ortamda çökelmiş olup, tabanda konglomera-kumtaşı, orta seviyelerde karbonatlı birimler ve volkanik ara seviyeler içeren çamurtaşı, üst kesimlerde ise genellikle kumtaşlarından oluşan fliş özelliğindedir. Geç Maastrihtiyen-Geç Paleosen süresince Bolkar Dağları kara halinde iken kuzey kesimlerinin denizel ortam şaratlarında geliştiği görülmektedir. Geç Paleosen-Geç Eosen öncesine kadar her iki bölge havza durumundadır. Halkapınar doğusunda yer alan havza asimetrik bir özelliktedir.
Özet (Çeviri)
The survey area is located at east of the Halkapınar (Ereğli-Konya) in north side of the Bolkar Mountains and at north sides of the Yüğlük Mountain (Bolkar Mountains). Purpose of this survey is to determine the stratigraphic identities of the Late Cretaceous-Eocene aged rock units cropped out around the forementioned locations. 267 sample, obtained from four measured stratigraphic section line as two of them from the north of Yüğlük Mountain and two from the east of Halkapınar, has been investigated. At the north sides of the Yüğlük Mountain, Late Paleocene-Middle Eocene aged Güzeller group overlays the Jurassic-Cretaceous aged carbonated units and base units composed from Late Cretaceous aged ophiolitic melange unconformably. Güzeller group consist of three regions. These are; deposited at fluvial environment, composed from indefinitely stratified conglomerates and Late Paleocene aged Berçin; deposited at shallow marine-reef environment, composed from the limestones that contain abundant of benthic foraminiferas and Late Paleocene aged Tosuntaş; deposited at outer shelf environment, with abundant of benthic foraminiferas at lower sections, clastic-limestone intercalated, at the upper sections composed from mudstone that contains sandstone-marl and Early-Middle Eocene aged Küçükkoraş formations. At the east sections of the Halkapınar, Late Cretaceous-Early Eocene sequence, environmentally deep marine deposited and with abundant of benthic-planktic foraminiferas aged of Late Maastrichtian Dedeli formation overlays the Jurassic-Late Cretaceous aged base units unconformably. Paleocene aged Güneydağı formation that overlays Dedeli formation unconformably, deposited at environmentally deepening from shallow marine to reef, forereef to open shelf, Lithologically start with calcarenite-calcirudite intercalation and continue with marl interbedded limestones and end up with carbonate interbedded mudstones. Late Paleocene-Early Eocene aged Halkapınar formation that transacts horizontally and vertically with Güneydağı formation, constitutes the upper unit of the sequence. This unit, deposited at environmentally deepening from shallow marine to deep marine, in flysh character consisting of; conglomerate-sandstone at the base, at the middle sections carbonated units and volcanic interbedded mudstone and at the upper sections sandstones generally. It is concluded that the Bolkar Mountains is inland while the north sections of it were marine in duration of Late Maastrichtian-Late Paleocene ages, both of the region were in the state of basin until the Late Paleocene-Late Eocene and the basin at the east side of the Halkapınar has asymmetrically evolved.