Türkiye'nin makroiktisadi göstergelerinin şimdi tahmini
Nowcasting Turkey's macroeconomic indicators
- Tez No: 503621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ YILANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH ) ülkelerin ekonomik durumunu belirlemek için önemli bir değişkendir. Bu yüzden hükümetler ve merkez bankaları GSYH için doğru ve güncel değerlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmada Türkiye'nin GSYH çeyreklik büyüme oranının öngörüsü yedi farklı şimdi tahmin yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bu sayede hangi yöntemin Türkiye için daha uygun olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Böylece ülkemizde yayımlanan verilere uygun bir yöntem yoluyla doğru ve güvenilir tahminler üretilmiş olacaktır. Çalışmada kullanılan modellerden elde edilen öngörüler istatistiksel olarak karşılaştırılmış ve farklılıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Gross Domestic Product's (GDP) is an important variable to determine the economic situation of the country therefore governments and central banks need to have an accurate and timely assessment of GDP. In this study seven different nowcasting models is applied in oder to forecast Turkish GDP growth rate for the current quarter. Thus it has been tried to determine which method is more appropriate for Turkey. Therefore, accurate and reliable nowcast will be produced through a method appropriate to data set in our country. Nowcasting methods used in the study were compared statistically and their differences were revealed.