Essays on macroeconomics
Makroekonomi üzerine makaleler
  1. Tez No: 525317
  2. Yazar: MUSTAFA ANIL TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFET SOYKAN GÜRKAYNAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KISACIKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, makroekonomi üzerine üç makaleden oluşmaktadır. Birinci makalede, faiz oranlarının vade yapısı uluslararası bir çerçevede makro-finans perspektifiyle modellenmiştir. Diğer makaleler Türkiye ekonomisi üzerinedir. İkinci makalede, Türkiye ekonomisinin potansiyel büyüme oranı hesaplanmıştır. Son olarak, üçüncü makalede Türkiye'de 2001 sonrası para politikası uygulamaları incelenmiştir. Birinci makalede, iki ülkenin makroekonomik ve finansal değişkenleri arasındaki etkileşimi dikkate alan bir afin vade yapısı modeli geliştirilmiştir. Tüketici tercihleri yapısal olarak modellenmiş ve makroekonomik değişkenlerin indirgenmiş formda olduğu varsayılmıştır. İki ülke ekonomisi arasındaki ilişki örtülü faiz haddi paritesi üzerinden kurulmuştur. Sonra Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere verisi kullanılarak modelin ampirik bir uygulaması yapılmıştır. Bir ülkedeki ekonomik dinamiklerin diğer ülkenin nominal vade yapısını ne ölçüde açıkladığı sayısal olarak gösterilmiştir. Her ülkenin tahvil getirisinin çoğunlukla kendi iç faktörleriyle açıklandığı ve ülkeler arası etkileşimin A.B.D. tahvil fiyatlamasında daha belirgin olduğu bulunmuştur. İkinci makalede, iki değişkenli filtre kullanılarak Türkiye'nin potansiyel üretim büyüme oranı tahmin edilmiştir. Potansiyel büyüme, seçilmiş makroekonomik dengesizlik göstergelerini hedeflerinden saptırmayan üretim büyüme oranı olarak tanımlanmıştır. Bu şekilde tanımlanmış potansiyel büyüme, Hodrick-Prescott filtresi kullanılarak yapılan tahminlerden çok farklı sonuçlar ima etmektedir. Seçilmiş makroekonomik dengesizlik göstergelerinin bozulmasına yol açmayan büyüme oranlarının özellikle Büyük Resesyon'dan sonraki dönemde gerçekleşen oranlardan daha düşük olduğu bulunmuştur. Son beş yılın ortalamasına göre potansiyel büyüme oranının trendin 3 yüzde puan altında olduğu gösterilmiştir. Son olarak, bu çalışmanın sonuçları Türkiye'nin yeni açıklanan ekonomi modelindeki büyüme hedefiyle tutarlıdır. Üçüncü makale, Refet Gürkaynak, Zeynep Kantur ve Seçil Yıldırım-Karaman ile ortak bir çalışmadır. Bu makalede Türkiye ekonomisinin 2001 krizi sonrası dönemi değerlendirilmekte ve iktisadi gelişmeler özellikle Merkez Bankası'na vurgu yapılarak aktarılmaktadır. Değerlendirilen veri TCMB'nin üzerinde çalışılan dönemin başında kuvvetle enflasyon hedeflediğini ancak 2009'dan sonra enflasyona atfettiği ağırlığın azaldığını göstermektedir. Merkez Bankası'nın enflasyona kuvvetle tepki vermemesi enflasyon üzerindeki kontrolün, dolayısı ile de nominal çıpanın kaybına yol açmıştır. Nominal çıpanın kaybı, Taylor tipi kurallarda ekonometrik olarak bulunan kırılmada olduğu gibi, menkul kıymet fiyatlarında da görülmektedir. Makalede döviz kurunda yakın dönemde görülen büyük sıçramaların Türkiye'deki gelişmelerden kaynaklandığı da savunulmaktadır. Yapılan vaka çalışmasında görülmektedir ki yakın dönemde Merkez Bankası beklentileri ve mali piyasaları istediğinde stabilize edebilmekle birlikte, genellikle bunu yapmamayı tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three essays on macroeconomics. The first essay models the term structure of interest rates in an international framework from a macro-finance perspective. Other essays focus on the Turkish economy. The second essay measures the potential growth rate of the Turkish economy. Finally, the third essay examines the stance of monetary policy in Turkey in the post-2001 period. In the first chapter, I develop a two-country affine term structure model that accounts for the interactions between the macroeconomic and financial variables of each country. The model features a structural preference side and reduced form macroeconomic dynamics. The economies are connected through covered interest parity. Using this framework, I provide an empirical application of the model using data from the United States and the United Kingdom. I quantify the extent to which economic dynamics in one country explain the other's nominal term structure. I find that the variation in the bond yields in each country is explained mostly by domestic factors. The cross-country effects are more prominent in pricing of the U.S. bonds. In the second chapter, I estimate the potential growth rate of the Turkish economy using a bivariate filter. I define the potential growth as the output growth rate at which selected macroeconomic imbalance indicators do not diverge from their targets. This definition of the potential growth implies results that are substantially different than those suggested by the Hodrick-Prescott filter. I find that these imbalance indicators would not have deteriorated, had Turkey grown at much lower rates particularly after the Great Recession. I also find that for the last five years, Turkey's potential growth rate is 3 percentage points below the trend growth rate on average. Finally, the results of this study are consistent with the growth target published in the recently announced economic plan of Turkey. The third chapter is a joint work with Refet Gürkaynak, Zeynep Kantur and Seçil Yıldırım-Karaman. In this chapter, we present an accessible narrative of the Turkish economy since its great 2001 crisis. We broadly survey economic developments and pay particular attention to monetary policy. The data suggests that the Central Bank of Turkey was a strong inflation targeter early in this period but began to pay less attention to inflation after 2009. Loss of the strong nominal anchor is visible in the break we estimate in Taylor-type rules as well as in asset prices. We also argue that recent discrete jumps in Turkish asset prices, especially the exchange value of the lira, are due more to domestic factors. In the post-2009 period the Central Bank was able to stabilize expectations and asset prices when it chose to do so, but this was the exception rather than the rule.