Arkaik ve klasik dönemlerde Ege dünyasında homoseksüellik
Homosexuality in Aegean world at archaic and classic ages
  1. Tez No: 503624
  2. Yazar: ANIL MUTLUAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÖZKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Dünya üzerinde kendi cinsine ilgi duyan insanlar bir diğer deyişle homoseksüeller günümüzde olduğu gibi antik dönemde de vardır. Özellikle Hellen toplumunda homoseksüelliğin yaygın olduğu hem antik kaynaklardan hem de vazo resimleri gibi görsel materyallerden anlaşılmaktadır. Erkeğin egemen olduğu bir yapıya sahip olan Hellen toplumunda askeriyeden evlerdeki eğlencelere kadar pekçok kültürel öğede homoseksüellik sıkça yer almıştır. Bu toplumun yaşamına ve kültürüne homoseksüellik o kadar yoğun işlemiştir ki, günlük hayatta kullandıkları vazoların üzerine bile hem yazıt hem de resim olarak homoseksüellikle ilgili eylemlerini aktarmışlardır. Hellen toplumundaki homoseksüellik incelenirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalarından biri toplumun kadına ve erkeğe bakışıdır. Çünkü bu toplumun homoseksüelliğe bakışı kadına ve erkeğe bakışa göre belirlenmiştir. Nitekim homoseksüellikte önemli iki nokta olarak olarak algılanan maskülenlik ve feminenlik bu bakış açısına göre şekillenmiştir. Hellen toplumunda spordan dinlerine, eğitimlerinden sosyal kültürlerine kadar her yerde homoseksüellik görülmektedir. Bu durum da homosekseksüellikle ilgili araştırmalar açısından son derece değerli bilgilerin antik dönemden günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
There are people who are interested their own sex in other words homophiles on earth now, as they were in the ancient period. It is clear that homophiles was common especially in Hellene community both from ancient sources and visual materials suck as vase pictures. In Hellene community in which man dominates namely male-dominated, homosexualism often took part in lots of culturel elements from military to entertainment in houses. Homosexualism was embroided into the life and culture into that community so intensively that they transfered their actions related to homosexualism onto the vase both as a inscription and picture the used in their daily life. While homosexualism in Hellene community is being examined one of the most important points that is worthy of notice is the view of man into women. Because the view of this community into sexualism was defined according into the view to women and man. As a matter of fact masculine and effeminency which are perceived as two important points in homosexualism has been taken shape according to that point of view. Homosexualism in Hellene community reflected to every areas of that culture from their religion to their socioculturel life in conclusion from their sports to their religion, from their education to socioculture homosexualism is seen every area. Thanks to that stuation invaluable information related to researches on homosexualism his reached to these days from ancient period.