Sağlık kurumlarında örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between organizational trust and organizational citizenship behavior and a research on health institutions
- Tez No: 503657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bugün tüm alanlarda yaşanan sürekli değişim ve gelişimin ihtiyaçların değişmesine ve beklentilerin artmasına sebep olmakta belirsizliği ve sürekli artan rekabeti beraberinde getirmektedir. Yeteneklerini iş amaçlı ve etkin kullanan, değişime ayak uydurabilen, problem çözme yeteneğine sahip, biçimsel iş tanımlarının ötesi davranışlarda bulunabilen insan kaynakları, büyük ölçüde stratejik rekabet avantajı sağladığı için örgüt başarısı açısından çok önemli bir değerdir. Emek ve teknoloji yoğun, farklı uzmanlık alanlarına sahip çok sayıda farklı meslek grubunun bir arada çalıştığı ve aynı zamanda ilgilendiği alan içinde insan hayatı söz konusu olduğu için titiz, kaliteli, verimli ve etkin hizmet sunmak durumunda olan sağlık kurumlarında çalışan davranışlarının irdelenmesinin önemi büyüktür. Bu çalışmanın amacı iş tanımlarının ötesinde, karşılık beklemeksizin örgüte faydalı olmak için ortaya çıkan 'vatandaşlık davranışını' tanımlamak, kişiler arası ve örgüt içi ilişkilerde iş birliğini arttıran ve çalışan davranışlarının belirlenmesinde önemli bir yere sahip olan 'güven' kavramını irdelemek ve güvenin vatandaşlık davranışına etkisini sağlık kurumları açısından incelemektir. Bu tez genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde araştırmaya konu olan kavramlarla ilgili literatür çalışmasına yer verilmektedir. Üçüncü bölüm ise araştırmayı kapsamaktadır. Araştırma verileri Denizli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Denizli merkezde yer alan iki hastanenin bünyesinde çalışan sağlık personelinin görüşlerinden elde edilmiştir. Bu veriler anket yoluyla toplanarak, korelasyon, regesyon, t testi ve ANOVA uygulamaları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel güven boyutları ile örgütsel vatandaşlık davranışı boyutları arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç olarak, araştırmada önerilen bazı hipotezlerin anlamlı olduğu görülmüş ve örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışı boyutlarından bazılarının demografik değişkenlerin bazılarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study beyond the work definitions are to define the 'citizenship behaviour' deriving from the idea of helping the organisation without any provision, to examine the concept of 'trust' which increases the collaboration between people and the relations in the organisation and has an important role on defining the behaviours of workers, and to study the effects of trust to citizenship behaviours in terms of health institutions. Generally, this thesis consists of three parts. In the first two parts, the literature review sourcing the present study has been discussed. The third part covers the application section. The survey data has been collected from the views of health workers working permanently in two hospitals that belong to Denizli General Secratery of Public Hospitals Union. This data has been collected by means of questionnaire and analyzed through correlation, regression, t test, ANOVA applications. As a result of this study, the meaningful relations have been found between the dimension of organizational trust and organizational citizenship behaviours. As a conclusion, it has been identified that some hypothesis suggested in this study are meaningful and the demographic variables are different on some parts of organizational trust and organizational citizenship behaviour dimensions.