Boşanmanın lise öğrencileri üzerindeki etkisinin okul sosyal hizmeti bakış açısıyla incelenmesi: Sincan ilçesi örneği
Analyzing effects of divorce on high school studentsfrom school social work perspective: Case of Sincan district
- Tez No: 503670
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara İli Sincan İlçesi'nde liselere devam eden anne babaları beraber veya boşanmış toplam 208 öğrencinin benlik saygıları akran ilişkileri ve akademik başarıları değerlendirilmiştir. Çalışmada aile ve ailenin parçalanması; boşanma ve etkileri, akran ilişkileri, benlik saygısı ve boşanma sonrası okula uyum ve okul sosyal hizmeti başlıklarına yer verilmiştir. Nicel olarak yürütülen araştırmanın verileri, demografik bilgilerin yanısıra sosyal desteğe ilişkin sorular içeren kişisel bilgi formları, yıl sonu ve TEOG sınavı bilgilerini elde etmeye yönelik akademik bilgi formu, Akran İlişkileri Ölçeği ve Benlik Saygısı Ölçekleri ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler Güvenirlilik Çözümlemesi, Korelasyon, Faktör Çözümlemesi, Sıklık testi teknikleri ve IBM SPSS 21 paket programı ile çözümleme edilmiştir. Araştırma sonunda Anne babası boşanmış lise öğrencilerinin; cinsiyete göre anne veya baba ile birlikte yaşama durumuna bakıldığında; annesi ile aynı evde yaşayan erkek öğrenciler ile babası ile aynı evde yaşayan erkek öğrencilerin benlik saygılarında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca anne babası boşanmış lise öğrencilerinin cinsiyete göre akranlarla bağlılık ilişkileri“kendini açma”alt boyutu puanları arasında ve“sadakat”alt boyutu puanları arasında fark olduğu görülmüştür.Araştırmadaboşanma sebebi ile öğrencilerin okul ve eğitim sisteminde karşılaşabilecekleriproblemler için okul sosyal hizmetinin sağlayabileceği desteklere ilişkin sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırmanın okul sosyal hizmeti alanında alan yazınına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Öğrencilerin aile yaşamlarındaki değişimlere bağlı olarak karşılaşabilecekleri sorunlar ve sorunlar ile baş edebilmeleri konusunda okul sosyal hizmetinin rolüne odaklanılmaktadır. Türkiye'de hayata geçirilmesi planlanan okul sosyal hizmetinin özel çalışma alanlarına vurgu yapılması amaçlanmaktadır. Anahtar Sözcükler Akranİlişkileri, Akademik Başarı, Benlik Saygısı, Okul Sosyal Hizmeti
Özet (Çeviri)
In this study, in total 208 high school students that attends the high schools in Ankara Sincan Districtwhohave married, or divorced parents have been evaluated by their peer relationships,self-esteem and academic achievements.Family and disintegration of family;divorce and effects, peer relations, self-esteem,and post-divorce school adjustment and schoolsocial servicesheadings have been included in the study. The data of the quantitative research have been obtained via forms which includes; personal information forms containing questions about social support besides demographic information, year-end and academic information form for obtaining TEOG exam information, Peer Relationship Scale and Self-Esteem Scales. The obtained data has been analyzed by Reliability Analysis Correlation, Factor Analysis, Frequency test techniques and IBM SPSS 21 package program. At the end of the research, high school students ofdivorcedfamilies; when considering the status of living with a parent; according to gender, male students living in the same household with their mothers and male students living in the same household with their father have been found to be significantly different in their self-esteem. In addition, it has been seen that in therelation of attachment to their peers according to gender, inthe“self-disclosure”sub-dimension scores and in the“loyalty”sub-dimension scores of high school students whose parents divorcedare different. The conclusions and recommendations regarding the support that school social service can provide for the problems that they face in the school and education system of students whose parents have divorcedhave been included to the study. It has beenaimed to contribute the school social service fieldand literature by the research. Problems students may encounter due to changes in family life and the role of school social service in coping with their problems have been focused. Keywords Peer Relations, Academic Success, Self Esteem, School Social Work