Sturm-Liouville operatörünün özdeğerleri ile asal sayılar arasındaki ilişki
The relationship between eigenvalues of Sturm-Liouville operators and prime numbers
  1. Tez No: 503784
  2. Yazar: İBRAHİM ADALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF AMİROV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, Sturm-Liouville ve Difüzyon operatörlerinin pozitif özdeğerleri ile asal sayılar arasındaki ilişki incelenmiştir. Asal sayıların dağılımını gösteren asimptotik ifadeler kullanılarak bu operatörler için ters problemler ele alınmıştır. Ayrıca özdeğerleri asal sayıların bir fonksiyonu olan Coulomb singüleritesine sahip bir Sturm-Liouville problemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the positive eigenvalues of the Sturm-Liouville and Diffusion operators and prime numbers has been investigated. Inverse problems for these operators are discussed by using asymptotic expressions that represent the distribution of prime numbers. We also proposed a Sturm-Liouville problem with Coulomb singularity, whose eigenvalues are a function of prime numbers.