Elma posasından elde edilen biyokömürün fide yetiştiriciliğinde kullanımı
Use of the biochar obtained from apple pomace on seedling cultivation
- Tez No: 503789
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Elma posasından elde edilen biyokömürün fide gelişimine etkisini belirlemek amacıyla saksı denemesi şeklinde yapılan çalışmada standart yetiştirme ortamına 0, 5, 10, 20, 40 ve 80 g/l biyokömür ilave edilmiş, bu ortamlara biber, domates, hıyar, karpuz, kavun ve marul tohumları atılarak ilk çimlenme süresi, kök ve yeşil aksam kuru madde üretimi değerleri ile besin elementi konsantrasyonları belirlenmiştir. Deneme sonuçları biyokömür uygulanmasının çimlenmeyi hızlandırdığını göstermiştir. Ancak bitkiler üzerine biyokömürün her zaman aynı etkide olmadığı, kimi bitkilerde düşük dozların, kimi bitkilerde ise yüksek dozların etkili olduğu belirlenmiştir. Kök ve toprak üstü aksam kuru ağırlık değerleri yönünden her bitkinin biyokömüre karşı farklı tepki verdiği görülmüştür. Denenen bitkiler arasında biyokömür uygulamasının domates bitkisine etkisi olmamış, hıyar bitkisinde ise etki belirgin biçimde ortaya çıkmıştır. Biyokömür uygulamaları bitkinin besin elementi alımı üzerinde de etkili olmuştur. Biyokömür uygulamaları fidelerin besin elementi alımı üzerine de etkili olmuştur. Domates fidesinde B20 dozu, fosfor içeriğini %0.41'den %0.48'e; Zn içeriğini 77 mg/kg'dan 98 mg/kg'a çıkarmıştır. Karpuz fidesinde biyokömür uygulamaları Fe ve Zn alımını azaltmış, kontrolde 50 mg/kg olan Fe içeriği B40 dozunda 29'a; 39 olan Zn içeriği ise B10 dozunda 19'a düşmüştür. Denemeden sonuç olarak her fide yetiştirme ortamına aynı oranda biyokömür eklenemeyeceği, her bitki için ayrı ayrı deneme yürütülmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A pot experiment was conducted to determine the effect of apple pomace biochar on seedling growth. Pepper, tomato, cucumber, watermelon, melon and lettuce seeds were sown to the 0, 5, 10, 20, 40 and 80 g l-1 biochar added standard seedling medium and first germination time, root and shoot dry weight as well as nutrient concentration values are determined. Results of experiment revealed that biochar application stimulates the germination. However, it has been determined that biochar does not always have the same effect on plants, in some cases low dose is effective whereas in some cases high doses are effective on particular plants. It has been observed that every plant responds differently to biochar in terms of biomass yield values. Among the tested plants, there was no effect of the biochar on tomato plant while the effect appeared clearly on the cucumber plant. Biochar incorporation has also positive effects on the nutrient uptake of the seedlings. In tomato seedlings, B20 dose improved phosphorus contents from 0.41% to 0.48%; whereas Zn content from 77 to 98 mg kg-1. Biochar applications is decreased Fe and Zn uptake in watermelon where Fe content was 50 mg kg-1 in control decreased to 29 mg kg-1 at B40 dose. Zinc content is also reduced by biochar n watermelon that was 39 mg kg-1 in control and 19 mg kg-1 in B10 dose. As overall result, it has been determined that optimum biochar dose is not available for every type of seedlings, separate experiment should be carried out for each plant