Evaluation of the usage of phosphate deposite in Turkey as a phosphorus fertilizer sources via biotechnology methods
Biyoteknolojik yöntemler yardımıyla ülkemizdeki fosfat yataklarının tarımda fosforlu gübre kaynağı olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 503797
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yenilenemez bir kaynak olarak, fosfor (P), bitki büyümesi ve beslenmesi için ikinci en önemli makro besin maddesidir. Tarımsal üretimde fosfor uygulamasının talebi dünya genelinde hızla artıyor. Fosforlu gübrelerin uygulamaları toprak verimliliği ve tarımı verimliliğini artırır, ancak aynı zamanda çevresel zararlara yol açan bir takım faktörlere yönelik endişeler de düzgün bir şekilde ele alınmalıdır. Fosforun gübrelerle birlikte doğru bir şekilde yönetilmesi, bitkiler tarafından azami kullanıma ve minimum dökülmeye ve israfa yardımcı olabilir. Bu gözden geçirmenin temel amacı gübrelerde fosforun rolünü, diğer elementlerle birlikte alımını ve P açlığı sırasında sinyal vermeyi değerlendirmektir.Fosfat kayaçının etkisinin önemi, bu elementin birleştirildiği fosforun kimyasal formuna bağlıdır. Makale, Güneydoğu Anadolu'daki Mardin kentinde bulunan Semikan Mevduatından Mazidag-Derik'teki fosfat kayaçlarındaki inorganik ve organik fosfor formlarının sonuçlarını sunmaktadır. Kayadaki toplam fosfor konsantrasyonu ortalama% 18.5'dir. Çalışılan sedimenter fosfat kayaçları için inorganik fosfor ortalaması% 99.98 idi. Bu çalışmanın amacı, ön denemeler sonucunda tanımlamaları yapılan ve fosfat çözme kapasitesi belirlenen bazı Plant Growth Promoting Bacteria (PGPR) bakterilerin organik tarımda kullanımını konu alan biyoteknolojik yöntemler ile ülkemizde mevcut ham fosfat kaynaklarının fosfat içeriklerinin zenginletilmesi, kullanım amacına göre formülasyon geliştirilmesi ve gübre haline getirilmesidir. Araştırmaya göre gübre olarak kullanımına karar veren formülasyonun iki yıllık tarla çalışması sonucunda buğday, mısır , domates, patates, üzüm, ayva, portakal, ve lahana bitkisinde verim ve verim unsurları üzerine etkileri incelenmiş ve en etkili uygulamanın kontrole göre çok daha etkin olduğu ve kaya fosfatının yalnız başına kullanımına göre birlikte kulanımı aynı zamanada P etkinlik parametresini artırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As a nonrenewable asset, phosphorus (P) is the second most vital macronutrient for plant development and sustenance. Request of phosphorus application in the farming creation is expanding quick all through the globe. Utilizations of phosphorus-based manures enhance the dirt fruitfulness and agribusiness yield however in the meantime worries over various elements that prompt ecological harm should be tended to appropriately. Appropriate administration of phosphorus alongside its manures is required that may help the most extreme use by plants and least run-off and wastage. The primary target of this survey is to evaluate the part of phosphorus in manures, their take-up alongside different components and motioning amid P starvationThe significance of the impact of phosphate shake relies upon the synthetic type of phosphorus in which this component is consolidated. The study, shows the aftereffects of inorganic and natural types of phosphorus in the phosphate shake from Mazidag-Derik, Semikan store situated at Mardin city at SE Anatolia of Turkey. Add up to phosphorus focus in the stone is a normal 18.5%. The inorganic phosphorus mean % substance were 99.98% for contemplated sedimentary phosphate shake, biotechnological methods for the use of Bacillus megaterium(BM), Pseudomonas aeruginosa(PA), Pseudomonas putida(PP), Acinetobacter baumannii(AB), Micrococcus luteus(ML), Burkholderia cepacia(BC), Aspergillus niger(AN) and Epidermophyton floccosum (EF) in organic agriculture, which are defined as a result of the preliminary tests of this project and which are characterized by P resolution capacity, are to enrich the P contents of the raw phosphate sources present in our country. According to the results obtained, the effect of fertilizer application on the yield and yield components of wheat, maize, tomato, potato, grape, quince, orange and cabbage plants were investigated as a result of two year field work and the efficient application was found to be more effective than control and the use of rock phosphate alone according to the usage parame