Kolonoskopi öncesi bağırsak temizliği için kullanılan;Polietilen Glikol', 'Monobazik Sodyum Fosfat' ve 'SennozitA-B Kalsiyum' solüsyonlarının kolon mukozası ve serumdaTAS/TOS değerleri ile serum IL-6 üzerine etkilerininkıyaslanması
Comparative evaluation of the effects of Polyethylene Glycol, Monobasic Sodium Phosphate, and Sennoside A-B Calcium solutions used for pre-colonoscopy bowel preparation on colonic mucosa, serum TAS/TOS levels, and serum IL-6 levels
  1. Tez No: 951079
  2. Yazar: SAFA CİHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER KUNDUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Kolonoskopi, başta kolorektal kanser olmak üzere birçok bağırsak hastalığının tanısı, takip ve tedavisi sürecinde uygulanan girişimsel bir işlemdir. Bağırsak mukozasının sağlıklı incelenebilmesi için kolonoskopi öncesinde mekanik bağırsak temizliği sağlanmalıdır. Eskiden, sıkı bir katı gıda almaksızın beslenme diyeti ile birlikte bol musluk suyu alımı ile sağlanmaya çalışılan bağırsak temizliği, yeni solüsyonların kullanıma başlanması ile daha kolay ve etkin yapılabilir hale gelmiştir. Literatürde bu solüsyonların; etkinliği, temizlik becerisi, serum elektrolit düzeyi üzerine etkisi ve klinik yan etki profilleri açısından yapılan çalışmalar mevcut olsa da, serum ve bağırsak mukozası üzerinde oksidatif stres ve birlikte pro-inflamasyon etkilerine dair yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Dizayn edilen bu çalışmamızda, kolonoskopi öncesi bağırsak temizliğinde kullanılmakta olan; Polietilen Glikol 3350 (PEG), Monobazik Sodyum Fosfat (NaP) ve Sennozit A-B Kalsiyum preparatlarının serum ve bağırsak mukozası üzerindeki oksidatif stres düzeyi ve pro-inflamatuar sitokin düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen olguların, solüsyon kullanım öncesi - sonrası venöz kanlarından ve sigmoid kolon mukozasından alınan örneklerde, oksidatif stres belirteçlerinden; Total Oksidan Seviye (TOS), Total Antioksidan Seviye (TAS) ölçülmüş ve pro-inflamatuar sitokin İnterlökin-6 (IL-6) düzeyleri analiz edilmiş, Oksidatif Stres İndeksi (OSI) hesapla bulunmuştur. Oksidatif stres ile indüklenmiş DNA hasarının kronik dönemde pre-kanseröz etki gösterebilmesi nedeni ile, kalın bağırsak hastalıklarının, başta maligniteler ve iltihabi bağırsak hastalıkları olmak üzere oksidatif stres ile ilişkisinin araştırıldığı makalelerin sayısı son dönemde giderek artmaktayken, bağırsak temizliği için kullanılan solüsyonların oksidatif stres ve inflamasyon açısından güvenilirliğinin araştırılması da önemli hale gelmiştir. Gereç ve Yöntem: Kolonoskopi planlanmış ve çalışmaya dahil edilen 76 olgu rastgele olarak üç gruba ayrılmış ve her grup farklı bir solüsyon kullanılarak bağırsak temizliği işlemine tabi tutulmuştur. Olgulardan, solüsyon kullanım öncesinde ve solüsyon tüketiminden sonra iki kez kübital venöz kan örneği alınmış; ayrıca kolonoskopi esnasında sigmoid kolon mukozasından biyopsi numunesi alınmıştır. Elde edilen serumda; Beyaz Kan Hücre Sayısı (WBC), C-Reaktif Protein(CRP), TAS, TOS, OSI ve IL-6 düzeyi; dokuda ise TAS, TOS, OSI değerleri ölçülmüştür. Ölçümler ELISA ve spektrofotometrik analiz yöntemleriyle gerçekleştirilmiş, veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Önce ve sonra alınan serum numunelerin değişim analizleri“Δ”(delta) olarak ifade edilmiştir. Bulgular: Serumda ölçülen; IL-6 (Δ), TAS (Δ), TOS (Δ) ve OSI (Δ) değerleri arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0. 05). Sigmoid kolon mukozal doku örneklerinde TOS değerleri kıyaslandığında solüsyonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuş (p = 0, 043) olsa da alt grup analizlerindeki fark, istatistiksel anlamlılık seviyesine ulaşamamıştır (p > 0, 05). Doku TOS değerleri arasındaki anlamlılığa en yakın fark Sennozit A-B Kalsiyum ve Monobazik Sodyum Fosfat (p=0, 054) arasında Monobazik Sodyum Fosfat lehine olarak değerlendirilmiştir. Hastalardan alınan serum örneklerindeki; CRP, WBC ve IL-6 düzeyleri gibi klasik inflamasyon belirteçleri ile oksidatif stres belirteçleri arasında korelasyon çalışılmış olup herhangi bir korelasyon gözlenmemiştir (p>0. 05). Ayrıca, hastalardan Boston Bağırsak Temizliği Skorlaması (BBPS) ve ASA (Amerikan Anestezi Derneği ) skorlaması hesaplanmış olup, skorlama sonuçları ile oksidatif stres parametrelerine yönelik bir etki veya korelasyon saptanmamıştır (p>0, 05). BBPS skorları; PEG, NaP ve Sennozit A-B Kalsiyum için sırasıyla (ort ± ss) 6. 1±1. 63, 6, 04 ± 1, 39, 6. 17 ±1, 37 olarak bulunmuştur. Sonuç: Elde edilen veriler doğrultusunda, kullanılan üç bağırsak hazırlık solüsyonunun serumdan ölçülen sistemik oksidatif stres düzeyleri veya pro-inflamatuar yanıt üzerine belirgin bir etkisi olmadığı gözlenmiştir. Doku TOS düzeyleri kıyaslandığında, solüsyonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olsa da alt grup analizlerindeki fark, istatistiksel anlamlılık seviyesine ulaşamamıştır. Doku TOS düzeyleri arasındaki anlamlılığa en yakın fark NaP ve Sennozit A-B Kalsiyum arasında NaP lehine doku oksidasyonunun daha fazla olması lehine değerlendirilmiştir. Ayrıca, solüsyonlar arası BBPS skorları arasında fark gözlenmemiştir. Sonuç olarak, kısa süreli kullanımda solüsyonların benzer güvenlik profiline sahip olduğu gösterilmiş olmakla birlikte, bağırsak temizliğinde kullanılan solüsyonların biyokimyasal etkilerinin dikkate alınması önem arz etmektedir. Anahtar Kelimeler : Bağırsak Hazırlığı, Kolon Temizliği, Polietilen Glikol, Sodyum Fosfat, Sennozit A-B Kalsiyum, Oksidatif Stres, IL-6
Özet (Çeviri)
Objective: Colonoscopy is an interventional procedure for the diagnosis, follow-up and treatment process of many bowel diseases especially the colorectal cancer. In order to ensure a good mucosal visualization during the procedure, bowel preparations is needed. In the past times, bowel cleansing was done using a strict liquid diet and drinking lots of tap water. But with the usage of new solutions, the colonoscopy procedure has become easier and more effective. Although there are numerous studies in the literature about these solutions' effectiveness, cleaning ability, effects on serum electrolyte levels, and clinical side effects, it has not seen any research about their effect on oxidative stress and inflammation in the serum and colonic tissue. In this study, we aimed to investigate the effects of three common bowel preparation solutions—Polyethylene Glycol 3350 (PEG), Monobasic Sodium Phosphate (NaP), and Sennoside A-B Calcium—on oxidative stress and pro-inflammatory cytokine levels in serum and colonic mucosa. Blood samples were taken from the patients before and after using the solutions and the sigmoid colon mucosal sample was taken during the colonoscopy from each patient. Both oxidative stress markers —Total Oxidant Status (TOS), Total Antioxidant Status (TAS) — and pro-inflammatory cytokine Interleukin-6 (IL-6) were measured from the serum and colonic mucosal TOS, TAS levels are measured. The Oxidative Stress Index (OSI) was calculated. Because the DNA damage induced by oxidative stress may have a precancerous effect in the long term, interest in the relationship between the oxidative stress and bowel diseases—especially cancers and inflammatory bowel disease—has increased in the literature nowadays. So, it is now important to evaluate the safetiness of bowel cleansing solutions in terms of oxidative stress and inflammation. Materials and Methods:A total of 76 patients who were planned for colonoscopy were randomly divided into three groups, and each group used a different bowel cleansing solution. Two cubital venous blood samples were taken from each patient before and after using the solution. Also, a biopsy sample was taken from the sigmoid colon during the colonoscopy. In the serum, White Blood Cell (WBC) count, C-Reactive Protein (CRP), TAS, TOS, OSI, and IL-6 levels were measured. In the tissue, TAS, TOS, and OSI were measured. The results were calculated wtih using ELISA and spectrophotometric methods, and the data were analyzed with SPSS software program. Changes in serum samples before and after were shown as“Δ”(delta) marker. Results:There was no statistically significant difference in IL-6 (Δ), TAS (Δ), TOS (Δ), and OSI (Δ) levels between the three groups (p > 0. 05). In the colon tissue samples, a significant difference was found in TOS levels between the solutions (p = 0. 043), but subgroup analyses did not reach statistical significance (p > 0. 05). The closest difference to significance was between Sennoside A-B Calcium and Monobasic Sodium Phosphate (p = 0. 054), with NaP showing a higher level of tissue oxidation. There was no correlation between classical inflammation markers (CRP, WBC, IL-6) and oxidative stress markers (p > 0. 05). Also, Boston Bowel Preparation Scores (BBPS) and ASA (American Society of Anesthesiologists) scores of the patients were calculated. No relationship or impact was found between these scores and oxidative stress parameters (p > 0. 05). The BBPS scores for PEG, NaP, Sennoside A-B Calcium were respectively 6. 1±1. 63, 6, 04 ± 1, 39, 6. 17 ±1, 37 (mean ± SD). Conclusion:Based on the results, none of the three bowel preparation solutions had an obvious effect on systemic oxidative stress or pro-inflammatory response in the serum. Although there was a statistically significant difference in tissue TOS values in the colon mucosa, subgroup differences were not significant. The closest significant difference in tissue TOS was found between NaP and Sennoside A-B Calcium, with NaP causing more oxidation. No difference was found in BBPS scores between the three groups. As a conclusion, although the solutions seem to have similar safety profiles for short-term use, the biochemical effects of these preparations should still be considered when choosing a bowel cleansing method.