Preparation, characterization and applications of ZnO nanoparticles
ZnO nanotaneciklerin hazırlanması, karakterizasyonu ve uygulamaları
- Tez No: 503803
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADİR YURDAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çinko oksit iyi bilinen bir inorganik malzemedir ve endüstride fotokatalizör, güneş pilleri, ışık yayan cihazlar, gaz sensörleri, biyolojik problar ve antibakteriyel ajanlar gibi birçok kullanıma sahiptir. Bu çalışmada, çinko oksit nanopartikülleri farklı metotlar ve şartlar kullanılarak üretildi. Sentezlenen örnekler, Fourier Transform Infrared spektroskopisi(FTIR), X-ışını kırınım analizi (XRD), Taramalı electron mikroskobu (SEM) ve Termogravimetrik analizler (TG/DTG) ile karakterize edildi. Çinko oksidin yüzeyi, (3-Aminopropil)trietoksisilan, Setil trimetil amonyum bromür ve Sodyum dodesil sulfat ile modifiye edilmiştir. Bu yüzey modifikasyonlarının etkileri, çinko oksit nanopartiküllerinin boyut, yapı, morfoloji ve optik özellikleri üzerinden incelenmiştir. ZnO'in enerji band açıklığı değeri, 3,71 eV olarak hesaplanmıştır. Modifiye ZnO örnekleri, akrilik reçineye yüzde 1-5 olacak şekilde karıştırılarak cam üzerine film kaplanmış ve UV duyarlıkları incelenmiştir. Filmler, optic mikroskopta görüntülenmiştir. ZnO örneklerinin nanoboyutlu, UV-ışınlarını filter ettiği ve yarı iletken oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been well-known that Zinc Oxide is an inorganic material and has several applications in industry, such as photocatalysts, solar cells, light-emitting devices, gas sensors, biological probes and antibacterial agents, etc. In this study, Zinc Oxide nanoparticles were synthesized by using different methods and conditions. The synthesized samples were then characterized by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), X-Ray Diffraction Analysis (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM) and Thermogravimetric analysis (TG/DTG). We modified the surface of Zinc oxide with (3-Aminopropyl) triethoxysilane, Cetyl trimethyl ammonium bromide and Sodium dodecyl sulfate. The effects of surface modifications on the size, structure, morphology, and optical properties of Zinc Oxide nanoparticles was investigated. The energy band gap value of Zinc Oxide was calculated to be 3.71 eV. Modified ZnO samples were mixed with acrylic resin in a ratio of 1 to 5 percent then the film was coated on glass and the UV sensitivities were examined. The films were visualized on an optical microscope. It has been identified that ZnO specimens were nanoscopic, UV-filtered and semi-conducting.