Karpuz Çayı'nın Trichoptera faunası ve su kalitesi ile ilişkisi
The Trichoptera fauna of Karpuz Stream and its relationship with water quality
  1. Tez No: 503802
  2. Yazar: BÜŞRA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Karpuz Çayı'nın su kalitesinin biyolojik ve fizikokimyasal yönden incelenerek Trichoptera takımına ait organizmalar ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla geçekleştirilmiştir. Aralık 2012- Eylül 2013 tarihleri arasında mevsimsel olarak belirlenen 10 istasyonda fizikokimyasal su analizi ve Trichoptera takımına ait organizmaların belirlenmesi için örneklemeler yapılmış ve incelenmiştir. Çalışma boyunca Trichoptera takımına ait 4 familya, 10 cins, 20 takson ve 2.028 örnek toplanmış ve teşhis edilmiş, ayrıca fizikokimyasal verilerle incelenen türler arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Sıklık, baskınlık ve benzerlik analizleri de yapılarak su kalitesi sonuçları ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Karpuz Çayı'nda 2 farklı su kalitesi basamağı belirlenmiştir. Ayrıca tespit edilen taksonların tamamı akarsu için yeni kayıt durumundadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine biological and physicochemical characteristics of water quality of Karpuz Stream and its relation with Trichoptera organisms. Samples were taken between December 2012 and September 2013 and examined for the determination of physicochemical water analysis and Trichoptera organisms seasonally at 10 stations. During the study, 4 families, 10 genera, 20 taxa and 2.028 samples belonging to Trichoptera were collected and diagnosed also was tried to be determined the relationship between physicochemical data and species. As a result of this study two different water quality step was determined in Karpuz Stream. In addition, all of the detected taxa are new record for the stream.