Fonksiyonel bacak boyu eşitsizliği bulunan sağlıklı bireylerde sakroiliak eklem manipülasyonlarının diz ekstansör ve fleksör izokinetik kas kuvveti üzerine etkisi
The effect of sacroiliac joint manipulations on knee extensor and flexor isokinetic muscle strength in healty subjects with functional leg length inequality
  1. Tez No: 503845
  2. Yazar: TARIK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel bacak boyu eşitsizliği bulunan sağlıklı bireylerde sakroiliak eklem manipülasyonlarının diz ekleminin ekstansör ve fleksör izokinetik kas kuvveti üzerine etkisini belirlemekti. Çalışma Sportomed Sporcu Sağlığı ve Ortopedik Re-habilitasyon Kliniğinde gerçekleştirildi. Çalışmaya yaş aralığı 25-40 olan fonksiyonel bacak boyu eşitsizliği bulunan 44 gönüllü dahil edildi. Randomize olarak belirlenen iki grupta fonksiyonel bacak boyu eşitsizliği olan bireylerde sakroiliak eklem manipülasyonun diz fleksör ve ekstansör izokinetik kas kuvvetine etkisine bakıldı. Çalışma (HVLA manipülas-yon) grubuna yaş ortalaması 22,91±1,77 yıl, VKİ ortalaması 21,26±3,38 kg/m² olan 22 kişi; kontrol (sham manipülasyon) grubuna ise yaş ortalaması 23,41±2,09 yıl, VKİ ortalaması ise 21,29±2,01 kg/m² olan 22 kişi katıldı. Grupların başlangıçta sosyodemografik özellikleri ve değerlendirme parametrelerindeki ölçümleri benzerdi. Uygulama öncesi ve sonrasında tüm bireylerin izokinetik kas kuvveti CSMİ Humac Norm 2004 izokinetik dinamometre ile 60o/s ve 180o/s açısal hızlarında ölçüldü. İzokinetik test yapıldıktan 2 gün sonra, 1. grup olan HVLA manipülasyon grubuna kısa bacak bulunan taraf yukarıda kalacak şekilde yan yatar pozisyonda sakroiliak eklem manipülasyonu yapıldı. 2. grup olan sham (yalancı) manipülasyon grubuna ise kısa bacak bulunan taraf yukarda kalacak şekilde yan yatar pozisyonda sakroiliak eklem manipülasyonu yapılıyormuş gibi yapıldı fakat gerçek manipülasyonda uygulanan gövde düşme kuvveti uygulanmadı. Her iki grupta da manipülasyon bacak boyu kısalığı bulunan taraftaki sakroiliak ekleme uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of sacroiliac joint manipulation on knee extensor and flexor muscle strength in healthy subjects with functional leg length inequali-ty. This study is performed in Sportomed Sportive Health and Orthopedic Rehabilitation Clinic. The study comprised 44 volunteer healthy subjects at the age between 25-40 years and functional leg length inequality . Two groups randomly seperated to evaluate the ef-fects of sacroiliac joint manipulation on knee flexor and extensor isokinetic muscle strength in patients with functional leg length inequality. Experimental (HVLA manipulation) group included 22 volunteers with the mean age of 22,91±1,77 years and mean BMI of 21,26±3,38 kg/m²; control (sham manipulation) group included 22 volunteer with the mean age of 23,41±2,09 years and mean BMI of 21,29±2,01 kg/m². Baseline sociodemographic characteristics and assessments parameters were similar between two groups. The isokinetic muscle strength of all subjects before and after the application was measured with CSMİ Humac Norm 2004 isokinetic dynamometer at 60o/s ve 180o/s angular velocities. Two days after the isokinetic test, sacroiliac joint manipulation was performed in the side-lying posi-tion in the first group, the HVLA manipulation group, with the short leg side up. For the second group (sham manipulation), the short leg was placed in a side-lying position, like the sacroiliac joint being manipulated, but the drop force applied in the actual manipulation was not applied. In both groups, manipulation was applied to the sacroiliac joint of the short leg-length side.