Cardopatium corymbosum (l.) pers. türü üzerine anatomik, morfolojik, ekolojik çalışmalar ve farklı kültürel uygulamaların verim ve kalite özelliklerine etkisi
Anatomical, morphological, ecological studies on cardopatium corymbosum (l.) pers. and effects of different cultural applications on yield and quality characters
- Tez No: 503846
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN GÖRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Cardopatium Juss. Asteraceae familyasına ait bir cinstir. Bu çalışmada Cardopatium cinsine ait tek tür olan Cardopatium corymbosum (L.) Pers. türünün morfolojik ve anatomik yapıları, çimlenme ve yetiştirme koşulları, antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan bitki materyalleri 2016-2017 yılları arasında Alaşehir (Manisa), Nazilli (Aydın), Ilgın (Konya), Çeşme, Bergama, Güzelbahçe, Urla, Karaburun (İzmir) ve Milas (Muğla) lokalitelerinden toplanmıştır. Morfolojik incelemeler sonucunda Cardopatium corymbosum türünün Türkiye Florası'ndaki ölçümlere göre farklılık içerdiği gözlemlenmiştir. Anatomi çalışmaları, el ve mikrotomla alınan ve uygun boyama yöntemleri uygulanan kök, gövde ve yaprak kesitleri ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan anatomik incelemeler Asteraceae familyası üyelerinin anatomik yapısı ile benzerlik göstermektedir. Çimlendirme çalışmaları petride ve viyolde gerçekleştirilmiş olup farklı uygulamaların çimlenme yüzdesine etkisi gözlemlenmiştir. Petride çimlendirme denemelerinde en iyi çimlendirme oranı 10 ppm GA3 'te 24 saat bekletilen kapitulumda elde edilmiştir. Viyolde gerçekleştirilen çimlendirme denemesinde ise en yüksek çimlenme oranı 12 ve 24 saat suda bekletilip üstü perlit altı torf ortamına ekilen tohumlarda belirlenmiştir. Saksı denemeleri, çimlendirme çalışmaları sonucu elde edilen ve araziden alınan bitkilerle gerçekleştirilmiş olup farklı uygulamaların yaprak sayısı ve yaprak boyu üzerine etkisi belirlenmiştir. Çimlendirdiğimiz bitkilerle yapılan uygulamalarda yaprak sayısı değişimi en fazla 90. günde 200 ppm GA3 uygulamasında, yaprak boyu ise 60. günde sıvı besinde gözlemlenmiştir. Araziden alınan bitkilerle yapılan denemede en fazla yaprak sayısı değişimi 60.günde 200 ppm GA3 uygulamasında, en fazla yaprak boyu değişimi ise 60.günde, arazi toprağı + % 10'luk solucan gübresi ortamında belirlenmiştir. Bitkimizin yetiştiği ortamlardaki toprak özelliklerini belirlemek ve yaprağında bulunan bitki besin elementlerinin miktarlarını ortaya koymak amacıyla toprak ve yaprak analizleri yapılmıştır. Toprak analizleri sonucunda Cardopatium corymbosum türünün killi ve killi- tınlı toprakta yayılış gösterdiği, tuzluluk, pH, kireç, organik madde ve azot bakımından her yeterlilik düzeyinde yetiştiği belirlenmiştir. Yaprak analiz sonuçlarına göre lokalitelerdeki yaprak örneklerinde bitki besin elementlerinin bulunma yüzdesi şu şekildedir: Azot % 1,488-2,509 aralığında, fosfor % 0,08-0,34 aralığında, potasyum % 0,53-3,48 aralığında, kalsiyum % 0,67-1,43 aralığında, % magnezyum 0,15-0,65 aralığında değişmektedir. Yaprakta bulunan miktarları ppm bakımından ise demir 90,93-785,1 aralığında, bakır 8,24-68,8 aralığında, mangan 22,94-217,5 aralığında, çinko 5,85-44,09 aralığında, bor 0-61,35 aralığında ve sodyum 15390-536614,2 aralığında olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda Cardopatium corymbosum türünün metanol, etanol ve sulu özütlerinin antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri de araştırılmıştır. Metanol özütlerinin hiçbir mastisis patojenine (S. aureus 17, S. aureus 18, CNS 22, CNS 32, CNS 33, CNS 36 ve CNS 37) karşı inhibisyon etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Etanol özütlerinin S. aureus 17 patojeni üzerine, sulu özütünün ise S. aureus 17 ve CNS 36 patojenleri üzerine inhibisyon etkisinin olduğu belirlenmiştir. Yapılan antioksidan çalışmasında metanol özütünün DPPH radikali süpürme aktivitesinin etanol ve sulu özütlere göre daha fazla olduğu ve bu türün antioksidan aktivitesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardopatium Juss. is a genus of Asteraceae family. In this study, morfological and anatomical structures, germination and growing conditions, antibacterial and antioxidant activities of Cardopatium corymbosum (L.) Pers. which is the only species belonging to genus Cardopatium were investigated. The plant materials used in the study were collected from provinces of Alaşehir (Manisa), Nazilli (Aydın), Ilgın (Konya), Çeşme, Bergama, Güzelbahçe, Urla, Karaburun (İzmir) and Milas (Muğla) between 2016-2017. As a result of the morfological investigations, it was observed to species of Cardopatium corymbosum contain different measurements according to Flora of Turkey. Anatomical studies were carried out with root, stem and leaf sections which taken with hands and microtomes and applied with appropriate dyeing methods. The anatomical investigations are similar to the anatomic structure of members of Asteraceae family. The germination studies were carried out in petri dishes and viols, and the effect of different applications on germination percentage was observed. In germination experiments in petri dishes, the best germination rate was obtained in the capitulum which was kept at 10 ppm GA3 for 24 hours. In the germination experiment performed in viols, the highest germination rate was determined in the seeds which were kept in water 12 and 24 hours and placed in the perlite and peat media. The pot experiments were carried out with plants which are obtained from germination studies and from experiment field and the effect of different applications on leaf number and leaf size was determined. The maximum leaf number change was observed at 200 ppm GA3 application at 90 days and maximum leaf size change was observed in liquid nutrient medium at 60 days on plants which was obtained at germination experiment. The maximum leaf number change was determined in the application of 200 ppm GA3 at 60 days and the maximum change in the leaf size was determined in the field soil + 10 % vermicompost experiment at 60 days on plants which was obtained from experiment field. Soil and leaf analyzes were carrried out in order to determine the soil properties of field in which our plants grows and to quantify the amount of plant nutrients found in the leaf. As a result of soil analysis, it was determined that Cardopatium corymbosum expanded in clay and clay loam soil and grew each level of salinity, pH, lime, organic matter and nitrogen. According to leaf analysis results, percentage of plant nutrients in leaf samples in localities are as follows: Nitrogen content 1,488- 2,509 % phosphorus 0,08- 0,034 %, potassium 0,53 - 3,48 % , calcium 0,67- 1,43 % , magnesium varies in the range of 0,15- 0,65. It was determined that in terms of ppm, iron is found in the range of 90,93- 785,1, copper 8,24 – 68,8, manganese 22,94- 217,5, zinc 5,85 – 44,09, boron 0-61 and sodium 15390 – 536614,2. In our study, antibacterial and antioxidant activities of methanol, ethanol and aqueous extracts of Cardopatium corymbosum were also investigated. It was observed that methanol extracts showed no inhibitory effect on any mastisis pathogens ( S. aureus 17, S. aureus 18, CNS 22, CNS 32, CNS 33, CNS 36 ve CNS 37). It was determined that the ethanol extracts have an inhibitory effect on S. aureus 17 pathogen, the aqueous extracts on S. aureus 17 and CNS 36 pathogens. In the antioxidant study, it was determined that the methanol extract had a higher DPPH radical scavenging activity than the ethanol and aqueous extracts and this species's antioxidant activity was high.