Vitiligo hastalarında eritrosit içi çinko düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of intra-erythrocyte zinc levels in vitiligo patient
- Tez No: 503849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Vitiligo melanosit yıkımı ile seyreden ve deride renk kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Görülme sıklığı üzerine yapılan bazı çalışmalara göre ülkeler arasında fark olsa da; ırk, cinsiyet, mezhep vb. görülme sıklığı farklılık içermez. Etiyopatogenezi tam olarak bilinmemekle beraber çeşitli hipotezler üzerinde durulmaktadır. Çalışmadaki amacımız vitiligo tanısı alan hastalarda serum çinko düzeyleri ve eritrosit içi çinko değerlerinin hastalığın aktivasyonu ile ilişkisini saptamak ve bu ilişkinin gösterilmesi ile vitiligoya eşlik edebilen sistemik hastalıkların ve bazı deri hastalıklarının erken tanı ve tedavilerinin yapılmasını sağlamaktı. Çalışma kapsamına Gata Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Dermatoloji Servisinde vitiligo tanısı alan 52 hasta alındı. Hastaların hepsi prospektif olarak incelendi. Değerlendirmeye alınan her hastanın ayrıntılı anamnezi alınarak dikkatli bir fizik muayene yapıldı. Lezyonların Wood ışığı incelemesi ile vitiligo tanısı kesinleştirildi. Hastalar yaş, cinsiyet, vitiligo lezyonlarının klinik tipleri, hastalık başlangıç yaşı, hastalığın süresi, ailede vitiligo öyküsü, hastalık başlamadan önceki stres varlığı, Köbner fenomeni pozitifliği yönünden ayrıntılı bir şekilde sorgulandı. Tüm hastalara onam formu imzalatıldı. Çalışmamızda vitiligo hastalarında ve kontrol grubu hastaları arasındaki eritrosit içi çinko düzeyleri birbirine yakın bulundu. Eritrosit içi çinko değerinin Mg/dl olarak hesaplandığı değerler kontrol grubu için 581,24±95,48 [280-924] (standart sapma:95.48) vitiligo grubunda 602,12±107,89 [400-872] (standart sapma:107.89) aralığında dağılmaktadır. Vitiligo grubundaki %0.7 artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Serum çinko düzeyleri vitiligo hastalarında %4 lük artış göstermesine rağmen istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. (p:0.15)
Özet (Çeviri)
Although etiopathogenesis of vitiligo, which progresses with melanocyte destruction, is not exactly known, it is usually based on the different hypothesis. Ther is no differency on sex, nation, in prevalancy. The strongest evidence for the hipotesis origin of vitiligo is its association with some sistemic disease. Our aim was to determine the relationship between the activation of the disease, serum zinc levels and erythrocyte zinc levels in patients diagnosed with vitiligo. This by showing the relationship of vitiligo associated systemic disease and can be made to ensure early diagnosis and treatment of skin diseases We admitted 52 patients with vitiligo who apllied GATA Haydarpaşa Training Hospital Dermatology Service. All of the patients were studied prospectively. We took a detailed history of each patient and a careful physical examination was evaluated. The diagnosis of vitiligo with Wood's light examination of the lesions was confirmed. Age, sex, clinical types of vitiligo lesions, age at onset, duration of disease, vitiligo family history, previous stress the presence of the onset of illness, a detailed manner were questioned for Köbn phenomenon positivity. We took the permission signature from all patients. In our study, intra-erythrocyte zinc levels between vitiligo patients and control group patients were found close to each other. Erythrocyte zinc levels of Mg / dL in the control group value is calculated as 581.24 ± 95.48 [280-924] (standard deviation: 95.48) in vitiligo group 602.12 ± 107.89 [400-872] (standard deviation: 107.89 ) is distributed in the range of. 0.7% increase in the vitiligo group was not statistically significant. Although the serum zinc levels 4% increase in vitiligo patients was not statistically significant. (p = 0.15)There is a need for more detailed studies and erythrocyte zinc levels in order to establish a connection between vitiligo.