Mevcut bir betonarme okul binasının betonarme perdelerle güçlendirme alternatiflerinin karşılaştırılması
Comparison of alternative strengthening methods in an existing school building
  1. Tez No: 503866
  2. Yazar: MOHAMMAD FAHEEM AFZALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA ESER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mevcut yapıların değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi, uzun süredir inşaat mühendisliğinin en önemli alanlarından birini oluşturmuştur. Bu sebeple, mevcut yapıların güçlendirilmesi için farklı güçlendirme alternatifleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada Edirne ilinde bulunan bir okul binası projesi ele alınmış ve söz konusu binada mevcut durumdaki performans seviyesi ve güçlendirme sonrası performans seviyeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu amaçla Türk Deprem Yönetmeliği'ne göre minimum performans hedeflerini sağlamayan mevcut binada artımsal dinamik analizi yöntemi kullanılarak çözümlemeler yapılmıştır. Daha sonra söz konusu binaya, iki ayrı alternatifli güçlendirme amacıyla Türk Deprem Yönetmeliği'ne (2007) uygun olacak şekilde betonarme perde duvarları ekleyerek ve aynı analiz yöntemini kullanarak çözümlemeler yapılmıştır. Bu analizlerin ardından, mevcut ve güçlendirilmiş durumlar için yapının kırılganlık eğrileri, taban kesme kuvveti-maksimum kat ötelemesi eğrileri ve maksimum kat ötelemesi-kat yüksekliği eğrileri oluşturulmuştur. Bu çalışma sonucunda Türk Deprem Yönetmeliği'ne göre mevcut ve güçlendirilmiş durumdaki yapısal performans ile ilgili sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Strengthening of existing building has become one of the most important topics in the civil engineering areas. Therefore, different strengthening's alternatives have been developed for strengthening of the existing structures. In this study, a school building project in the province of Edirne will be taken into consideration, and its level of performance in the existing and strengthened conditions have been examined comparatively. For this purpose, Incremental Dynamic Analysis method was used to determine the performance level of the existing condition of the building. After that, the building was strengthened with the reinforced concrete shear wall as appropriate to the Turkish Earthquake Code (2007) to determine the levels of performance with using the same analysis method. After these analysis, the Fragility curves, Maximum Base Shear-Maximum Story Drift Curves and Maximum Story Drift-Story Height Curves for existing and strengthened conditions were obtained. As a result of this study, the results of the structural performance in the existing and strengthened conditions are summarized according to the Turkish Earthquake Code.